MillerCoors reducerer sit vandforbrug sammen med leverandørerne

Bryggeriet MillerCoors har i 2016 skåret over 56 milliarder liter af vandforbruget i tæt samarbejde med sine leverandører.

Det har regnet mere end det plejer i 2016, men derudover har de landmænd, der leverer byg til bryggeriet MillerCoors, også vandet på mere bæredygtig vis. Tilsammen har det resulteret i en vandbesparelse på næsten 17 procent, sammenlignet med året før. Arkivfoto. .

10.08.2017

CSR.dk

Det kræver korn at brygge øl, og det kræver vand at dyrke korn. Bryggeriet MillerCoors har sat sig for at skære ned på vandforbruget, og da 90 procent af det vand virksomheden har på samvittigheden, bliver brugt af landmændene, der dyrker byg og humle til ølbrygningen, har den amerikanske ølproducent nu i flere år samarbejdet med sine leverandører for at gøre hele kæden mere bæredygtig.

Læs også: Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Og det har båret frugt. MillerCoors er kommet endnu tættere på sin 2020-målsætning ved at skære 15 milliarder gallons, eller over 56 milliarder liter, af sit vandforbrug i 2016, skriver edie.net. Det svarer til en vandreduktion på 16,9 procent sammenlignet med året før.

”Når det kommer til vandbesparelser i vores bryggeri og i landbrugene hos vores leverandører, har 2016 været et særdeles godt år”, siger Karina Diehl, kommunikationschef hos MillerCoors, til edie.net.

Resultaterne skyldes primært nye dyrknings- vandingssystemer hos landmændene, selvom en større mængde regn også har spillet en rolle. MillerCoors’ 2020-mål går blandt andet på, at bryggeriet vil få vandforbruget ned på et niveau, der matcher det vandforbrug, man ser hos bryggerier, der opererer i områder, hvor vand er en knap ressource.

Ny teknologi og best practice
MillerCoors har ’Showcase Barley Farms’ i staterne Idaho og Colorado. De såkaldte showcases er altså byglandbrug, der bliver brugt til at teste og udvikle nye og mere bæredygtige landbrugs- og vandingsmetoder.

De mange test har betydet, at MillerCoors efterfølgende har kunne bruge præcise vandingsteknikker, jordforbedringer og beskæringsteknikker til at reducere vandforbruget med milliarder af liter.

”Vi er stolte af at have opnået en mere effektiv brug af vandet. Det skyldes især passionerede og innovative medarbejdere og ikke mindst det mangeårige samarbejde med vores leverandører af byg og humle. Selvom 2016 var et helt særligt år, er vi klar til at udvikle innovative metoder til fortsat at forbruge mindre vand i hele vores produktionskæde i de kommende år”, siger Karina Diehl til edie.net.

Læs også: To ud af tre virksomheder ignorer korruption i deres forsyningskæder

Sidste år lancerede MillerCoors desuden en digital platform for alle, der leverer afgrøder til bryggeriet. Her vil der blive samlet information om, hvordan man dyrker på mest bæredygtig og vandbesparende vis - best pratice for både byg- og humleleverandørerne. Med tiden er det meningen, at landmændene selv skal kunne dele gode råd og metoder.

-CHM

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00