MillerCoors reducerer sit vandforbrug sammen med leverandørerne

Bryggeriet MillerCoors har i 2016 skåret over 56 milliarder liter af vandforbruget i tæt samarbejde med sine leverandører.

Det har regnet mere end det plejer i 2016, men derudover har de landmænd, der leverer byg til bryggeriet MillerCoors, også vandet på mere bæredygtig vis. Tilsammen har det resulteret i en vandbesparelse på næsten 17 procent, sammenlignet med året før. Arkivfoto. .

10.08.2017

CSR.dk

Det kræver korn at brygge øl, og det kræver vand at dyrke korn. Bryggeriet MillerCoors har sat sig for at skære ned på vandforbruget, og da 90 procent af det vand virksomheden har på samvittigheden, bliver brugt af landmændene, der dyrker byg og humle til ølbrygningen, har den amerikanske ølproducent nu i flere år samarbejdet med sine leverandører for at gøre hele kæden mere bæredygtig.

Læs også: Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Og det har båret frugt. MillerCoors er kommet endnu tættere på sin 2020-målsætning ved at skære 15 milliarder gallons, eller over 56 milliarder liter, af sit vandforbrug i 2016, skriver edie.net. Det svarer til en vandreduktion på 16,9 procent sammenlignet med året før.

”Når det kommer til vandbesparelser i vores bryggeri og i landbrugene hos vores leverandører, har 2016 været et særdeles godt år”, siger Karina Diehl, kommunikationschef hos MillerCoors, til edie.net.

Resultaterne skyldes primært nye dyrknings- vandingssystemer hos landmændene, selvom en større mængde regn også har spillet en rolle. MillerCoors’ 2020-mål går blandt andet på, at bryggeriet vil få vandforbruget ned på et niveau, der matcher det vandforbrug, man ser hos bryggerier, der opererer i områder, hvor vand er en knap ressource.

Ny teknologi og best practice
MillerCoors har ’Showcase Barley Farms’ i staterne Idaho og Colorado. De såkaldte showcases er altså byglandbrug, der bliver brugt til at teste og udvikle nye og mere bæredygtige landbrugs- og vandingsmetoder.

De mange test har betydet, at MillerCoors efterfølgende har kunne bruge præcise vandingsteknikker, jordforbedringer og beskæringsteknikker til at reducere vandforbruget med milliarder af liter.

”Vi er stolte af at have opnået en mere effektiv brug af vandet. Det skyldes især passionerede og innovative medarbejdere og ikke mindst det mangeårige samarbejde med vores leverandører af byg og humle. Selvom 2016 var et helt særligt år, er vi klar til at udvikle innovative metoder til fortsat at forbruge mindre vand i hele vores produktionskæde i de kommende år”, siger Karina Diehl til edie.net.

Læs også: To ud af tre virksomheder ignorer korruption i deres forsyningskæder

Sidste år lancerede MillerCoors desuden en digital platform for alle, der leverer afgrøder til bryggeriet. Her vil der blive samlet information om, hvordan man dyrker på mest bæredygtig og vandbesparende vis - best pratice for både byg- og humleleverandørerne. Med tiden er det meningen, at landmændene selv skal kunne dele gode råd og metoder.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

10.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online