MillerCoors reducerer sit vandforbrug sammen med leverandørerne

Bryggeriet MillerCoors har i 2016 skåret over 56 milliarder liter af vandforbruget i tæt samarbejde med sine leverandører.

Det har regnet mere end det plejer i 2016, men derudover har de landmænd, der leverer byg til bryggeriet MillerCoors, også vandet på mere bæredygtig vis. Tilsammen har det resulteret i en vandbesparelse på næsten 17 procent, sammenlignet med året før. Arkivfoto. .

10.08.2017

CSR.dk

Det kræver korn at brygge øl, og det kræver vand at dyrke korn. Bryggeriet MillerCoors har sat sig for at skære ned på vandforbruget, og da 90 procent af det vand virksomheden har på samvittigheden, bliver brugt af landmændene, der dyrker byg og humle til ølbrygningen, har den amerikanske ølproducent nu i flere år samarbejdet med sine leverandører for at gøre hele kæden mere bæredygtig.

Læs også: Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Og det har båret frugt. MillerCoors er kommet endnu tættere på sin 2020-målsætning ved at skære 15 milliarder gallons, eller over 56 milliarder liter, af sit vandforbrug i 2016, skriver edie.net. Det svarer til en vandreduktion på 16,9 procent sammenlignet med året før.

”Når det kommer til vandbesparelser i vores bryggeri og i landbrugene hos vores leverandører, har 2016 været et særdeles godt år”, siger Karina Diehl, kommunikationschef hos MillerCoors, til edie.net.

Resultaterne skyldes primært nye dyrknings- vandingssystemer hos landmændene, selvom en større mængde regn også har spillet en rolle. MillerCoors’ 2020-mål går blandt andet på, at bryggeriet vil få vandforbruget ned på et niveau, der matcher det vandforbrug, man ser hos bryggerier, der opererer i områder, hvor vand er en knap ressource.

Ny teknologi og best practice
MillerCoors har ’Showcase Barley Farms’ i staterne Idaho og Colorado. De såkaldte showcases er altså byglandbrug, der bliver brugt til at teste og udvikle nye og mere bæredygtige landbrugs- og vandingsmetoder.

De mange test har betydet, at MillerCoors efterfølgende har kunne bruge præcise vandingsteknikker, jordforbedringer og beskæringsteknikker til at reducere vandforbruget med milliarder af liter.

”Vi er stolte af at have opnået en mere effektiv brug af vandet. Det skyldes især passionerede og innovative medarbejdere og ikke mindst det mangeårige samarbejde med vores leverandører af byg og humle. Selvom 2016 var et helt særligt år, er vi klar til at udvikle innovative metoder til fortsat at forbruge mindre vand i hele vores produktionskæde i de kommende år”, siger Karina Diehl til edie.net.

Læs også: To ud af tre virksomheder ignorer korruption i deres forsyningskæder

Sidste år lancerede MillerCoors desuden en digital platform for alle, der leverer afgrøder til bryggeriet. Her vil der blive samlet information om, hvordan man dyrker på mest bæredygtig og vandbesparende vis - best pratice for både byg- og humleleverandørerne. Med tiden er det meningen, at landmændene selv skal kunne dele gode råd og metoder.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

25.05.2026CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby