Miljøfolk fejrer Statoil-fiasko

Efter tre år med boringer i Barentshavet nord for Norge må Statoil konstatere, at man ikke fandt den olie, man ledte efter. Det er noget, der glæder miljøorganisationen Greenpeace Norge, der kalder det gode nyheder for det globale klima.

Statoils prøveboringer i Barentshavet har ikke kastet oliefund af sig, hvilket fremkalder jubel hos Greenpeace i Norge. Arkivfoto.

12.10.2017

CSR.dk

Forud for sommerens fem prøveboringer i Barentshavet, der ligger nord for Norge, havde det norske olie- og energiselskab Statoil et mål om at gøre store opdagelser, der kunne give grundlag for selvstændige udbygninger. Men det blev der imidlertid intet af, skriver Dagens Næringsliv.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Således kunne Oljedirektoratet i mandags meddele, at den seneste boring viste sig at være knastør. Kun Statoils første boring, Kayak, indeholdt interessante oliemængder, men resultatet var minimalt i forhold til det forventede.

Den skuffende melding er imidlertid noget, man er ganske tilfredse med hos Greenpeace Norge:

Leder af den norske afdeling af Greenpeace, Truls Gulowsen, er godt tilfreds med Statoils fejlslagne prøveboringer i Barentshavet. Foto: Greenpeace Norge.

”Vi fejrer det virkelig. Det er i hvert fald gode nyheder for verdens klima og havfuglene på Bjørnøya”, siger Truls Gulowsen, der er leder for organisationen, til Dagens Næringsliv.

Organisationer stævner staten
Sammen med Natur og Ungdom har Greenpeace Norge officielt stævnet staten for at få underkendt tildelingen af et udforskningsområde sydøst for Barentshavet.

Det skyldes, ifølge begge organisationer, at grænseregionerne mod Rusland var for dårligt undersøgt, hvorfor man vil have, at den såkaldte 23. licensrunde skal trækkes tilbage. Her blev nogle af Statoils prøveboringer tildelt.

”Det bør ikke gøre det vanskeligt for dommeren at annullere licenser, når der ikke er gjort nogle fund i området”, siger Truls Gulowsen.

Han mener samtidig, at Barentshavet bliver mindre og mindre tillokkende for hver boring. Samtidig påpeger han, at Statoils store søgerunde i Hoop-området i 2014 ligeledes var en skuffelse set med olieselskabets øjne.

Statoil løber om kap med tiden
Ifølge aktieanalytiker John Olaisen fra ABG Sundal Collier er prøveboringer i uudforskede områder en 'risikosport'. Samtidig henviser han til rapporter fra blandt andet kortlægningsfirmaet EMGS, som han mener på forhånd pegede på, at Statoil var på vej mod en fiasko i forbindelse med den mest omtalte af sommerens boringer, Kopfjell, der ligger længst mod øst.

Derfor mener han, at Statoil må bore noget dybere, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at finde noget, hvilket selskabet da også har tænkt sig at gøre i løbet af 2018.

Må opkøbe selskaber i Norge eller internationalt
Bliver boringerne også en skuffelse til næste år, er alternativet at opkøbe selskaber i Norge eller internationalt, mener John Olaisen, der samtidig anbefaler kunder med Statoil-aktier til at forholde sig i ro.

”Vi har ikke fået det udbytte, vi havde håbet på. Vores mål var, at vi kunne gøre et fund, der kunne give selvstændige udbygninger”, siger Morten Eek fra Statoil.

Læs også: Energigiganter vil have fjernet tilskud til stærkt forurenende kraftværker

Han mener dog, at deres boringer har givet nyttig information. Desuden er boringerne foregået efter planen, både hvad angår miljø, omkostninger og tid:

”At udforske Barentshavet er hverken dyrere eller mere risikabelt end andre steder”, siger han til Dagens Næringsliv.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense