Miljøfolk fejrer Statoil-fiasko

Efter tre år med boringer i Barentshavet nord for Norge må Statoil konstatere, at man ikke fandt den olie, man ledte efter. Det er noget, der glæder miljøorganisationen Greenpeace Norge, der kalder det gode nyheder for det globale klima.

Statoils prøveboringer i Barentshavet har ikke kastet oliefund af sig, hvilket fremkalder jubel hos Greenpeace i Norge. Arkivfoto.

12.10.2017

CSR.dk

Forud for sommerens fem prøveboringer i Barentshavet, der ligger nord for Norge, havde det norske olie- og energiselskab Statoil et mål om at gøre store opdagelser, der kunne give grundlag for selvstændige udbygninger. Men det blev der imidlertid intet af, skriver Dagens Næringsliv.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Således kunne Oljedirektoratet i mandags meddele, at den seneste boring viste sig at være knastør. Kun Statoils første boring, Kayak, indeholdt interessante oliemængder, men resultatet var minimalt i forhold til det forventede.

Den skuffende melding er imidlertid noget, man er ganske tilfredse med hos Greenpeace Norge:

Leder af den norske afdeling af Greenpeace, Truls Gulowsen, er godt tilfreds med Statoils fejlslagne prøveboringer i Barentshavet. Foto: Greenpeace Norge.

”Vi fejrer det virkelig. Det er i hvert fald gode nyheder for verdens klima og havfuglene på Bjørnøya”, siger Truls Gulowsen, der er leder for organisationen, til Dagens Næringsliv.

Organisationer stævner staten
Sammen med Natur og Ungdom har Greenpeace Norge officielt stævnet staten for at få underkendt tildelingen af et udforskningsområde sydøst for Barentshavet.

Det skyldes, ifølge begge organisationer, at grænseregionerne mod Rusland var for dårligt undersøgt, hvorfor man vil have, at den såkaldte 23. licensrunde skal trækkes tilbage. Her blev nogle af Statoils prøveboringer tildelt.

”Det bør ikke gøre det vanskeligt for dommeren at annullere licenser, når der ikke er gjort nogle fund i området”, siger Truls Gulowsen.

Han mener samtidig, at Barentshavet bliver mindre og mindre tillokkende for hver boring. Samtidig påpeger han, at Statoils store søgerunde i Hoop-området i 2014 ligeledes var en skuffelse set med olieselskabets øjne.

Statoil løber om kap med tiden
Ifølge aktieanalytiker John Olaisen fra ABG Sundal Collier er prøveboringer i uudforskede områder en 'risikosport'. Samtidig henviser han til rapporter fra blandt andet kortlægningsfirmaet EMGS, som han mener på forhånd pegede på, at Statoil var på vej mod en fiasko i forbindelse med den mest omtalte af sommerens boringer, Kopfjell, der ligger længst mod øst.

Derfor mener han, at Statoil må bore noget dybere, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at finde noget, hvilket selskabet da også har tænkt sig at gøre i løbet af 2018.

Må opkøbe selskaber i Norge eller internationalt
Bliver boringerne også en skuffelse til næste år, er alternativet at opkøbe selskaber i Norge eller internationalt, mener John Olaisen, der samtidig anbefaler kunder med Statoil-aktier til at forholde sig i ro.

”Vi har ikke fået det udbytte, vi havde håbet på. Vores mål var, at vi kunne gøre et fund, der kunne give selvstændige udbygninger”, siger Morten Eek fra Statoil.

Læs også: Energigiganter vil have fjernet tilskud til stærkt forurenende kraftværker

Han mener dog, at deres boringer har givet nyttig information. Desuden er boringerne foregået efter planen, både hvad angår miljø, omkostninger og tid:

”At udforske Barentshavet er hverken dyrere eller mere risikabelt end andre steder”, siger han til Dagens Næringsliv.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V