Mærsk-selskab anklaget for at underbetale arbejdere i Indonesien

Supply chain kan også være mennesker. Det har Mærsks logistikselskab Damco måttet sande i Indonesien, hvor arbejdsministeriet kræver at virksomheden skal betale 2,75 millioner kroner i erstatning.

En container pakkes på et af Damcos pakhuse i Asien. Dog ikke i Indonesien. Foto: Damco.

04.07.2016

CSR.dk

Sagen drejer sig om om 107 arbejdere, som lastede containere i et af Damcos pakhuse i Indonesien. Arbejderne var dog ikke ansat af Damco men af en underleverandør, PT Tunas Baru Sejahtera (PT TBS). Spørgsmålet er, hvem der er ansvarlig for at de 107 arbejdere arbejdede uden kontrakt og blev underbetalt i forhold til den indonesiske mindsteløn.

Det indonesiske arbejdsministerium afgjorde d. 6. juni 2016 at de forhold er Damcos ansvar, og at selskabet derfor skal afholde erstatningen, ligesom de skal ansætte arbejderne og tilbyde dem sygesikring. Det skriver Danwatch.

Damco: ikke vores ansvar
Diskussionen startede i maj 2014, da arbejderne kontaktede myndighederne, fordi de var usikre på deres arbejdsforhold. Myndighederne foretog en inspektion og sagde, at Damco skulle agere som arbejdsgiver.

Damco afviste også dengang den udlægning af sagen og forklarede, at de har den opfattelse, at underleverandøren bærer al ansvar for løn og ansættelsesvilkår. Damco skrev, at de har betalt Tunas et fast beløb for hver container, der er blevet lastet, og at det er Tunas’ ansvar at udbetale retmæssig løn. Det synspunkt fastholder Damco, som senest har udtalt at de ”ikke accepterer at have juridisk ansvar for PT TBS’s ansatte i pakhuset”.

Med andre ord godtager selskabet ikke afgørelsen, fordi virksomheden er uenig med myndighedernes vurdering, og sagen kan derfor ende i retten.

Kendt risiko for Mærsk
Leverandørkædeansvar i forhold til medarbejdere er ikke ukendt for Mærsk Gruppen, som i sit centrale program for ansvarlige indkøb har kategorierne ”Manning and crewing agencies” og ”Warehousing and distribution” på listen over ti områder med størst risiko for negativ påvirkning af miljø og sociale forhold. Det fremgår af Mærsks bæredygtighedsrapport for 2015

Var juraen på plads?
Juridisk set fremhæves to forhold. For det første at Damco var klar over, at den indonesiske underleverandør ikke var lovligt registreret, da selskabet blev hyret. Damco forklarer dog, at der findes en lovklausul, der tillader at "hyre en ikke-lovlig enhed, hvis der ikke eksisterer en passende lovlig enhed på det tidspunkt," skriver Danwatch. For det andet om den opgave arbejderne udførte, er en kerneopgave for Damco. I så fald er det Ifølge indonesisk lov ikke tilladt at udlicitere opgaven. Damco mener dog, at arbejdsministeriet allerede har godkendt det synspunkt, at lastning af varer ikke er en kerneopgave.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

30.09.2025CSR.dk

Klar til en ny æra for plastsortering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

13:00

Sted

Online