Mærsk hæver barren for lavemissionsbyggeri med nyt lager i Taulov

Det første spadestik er nu taget: Mærsks første lavemissionslager er på vej ved Fredericia. Lavemissionsløsninger i både byggeriet og driften certificeres som noget nyt efter den høje, europæiske Breeam Excellent standard.

Mærsks projekt realiseres i partnerskab med Taulov Dry Port, der ejer både jorden og logistikejendommene, og de to joint-venture partnere ADP A/S og PFA Pension. PR-foto: ADP.

24.01.2023

CSR.dk

A.P. Møller – Mærsks første lavemissionslager er nu undervejs i Taulov, Fredericia. Det første spadestik tog rederiet og logistikgigantens Birna Ödefors, der er Nordics Area Managing Director i Mærsk, sammen med bestyrelsesformand i Taulov Dry Port, Christian Herskind, såvel som Fredericias borgmester, Steen Wrist, i sidste uge.

Lageret opføres efter den europæiske BREEAM Excellent standard: En miljøcertificering, som betyder at byggeriet opføres med både sociale, økonomiske og miljømæssige konsekvenser for øje, så det i sin senere drift kan opnå den højest mulige grad af bæredygtighed.

”Det er et vigtigt spadestik for Mærsk. Partnerskabet med Taulov Dry Port om et nyt dansk lager- og logistikcenter er led i, at vi kan levere og bæredygtige distributions- og lagerløsninger for kunderne – udover kun integrerede logistikløsninger på kort sigt. Med Taulov tager vi endnu et skridt i den retning”, fortæller Birna Ödefors i en pressemeddelelse.

I udviklingen af det klimaneutrale lager indgår nye standarder og teknologi, som betyder, at byggeriet og tilhørende driftsløsninger lever op til standarden for bæredygtigt byggeri. Det er for eksempel solceller på de store tagflader, der forsyner bygningen med grøn strøm og samtidig leverer overskudsstrøm til forsyning af nærområdet.

Projektet realiseres i partnerskab med Taulov Dry Port, der ejer både jorden og logistikejendommene, og de to joint-venture partnere ADP A/S og PFA Pension.

”Mærsk’ nye logistikcenter er endnu et godt eksempel på, at klima og logistik kan gå hånd-i-hånd. Vi som ejendomsinvestorer i PFA har sat et mål om at skære 33 procent af udledningerne fra vores danske portefølje inden 2025, og det bliver Mærsk nu en afgørende del af for at skabe langsigtede og bæredygtige afkast til vores mere end en million danske pensionskunder,” siger Mikael Fogemann, som er ejendomsdirektør i PFA.

Det nyopførte lager opnår en størrelse på 40.000 m2 med en option på yderligere 40.000 m2, samtidig med at lageret får en placering med eksponering direkte til motorvejsnettet og vil dermed blive et vigtigt knudepunkt for Mærsk. Lageret på de første 40.000 m2 tages efter planen i brug i 2024.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online