Mærsk hæver barren for lavemissionsbyggeri med nyt lager i Taulov

Det første spadestik er nu taget: Mærsks første lavemissionslager er på vej ved Fredericia. Lavemissionsløsninger i både byggeriet og driften certificeres som noget nyt efter den høje, europæiske Breeam Excellent standard.

Mærsks projekt realiseres i partnerskab med Taulov Dry Port, der ejer både jorden og logistikejendommene, og de to joint-venture partnere ADP A/S og PFA Pension. PR-foto: ADP.

24.01.2023

CSR.dk

A.P. Møller – Mærsks første lavemissionslager er nu undervejs i Taulov, Fredericia. Det første spadestik tog rederiet og logistikgigantens Birna Ödefors, der er Nordics Area Managing Director i Mærsk, sammen med bestyrelsesformand i Taulov Dry Port, Christian Herskind, såvel som Fredericias borgmester, Steen Wrist, i sidste uge.

Lageret opføres efter den europæiske BREEAM Excellent standard: En miljøcertificering, som betyder at byggeriet opføres med både sociale, økonomiske og miljømæssige konsekvenser for øje, så det i sin senere drift kan opnå den højest mulige grad af bæredygtighed.

”Det er et vigtigt spadestik for Mærsk. Partnerskabet med Taulov Dry Port om et nyt dansk lager- og logistikcenter er led i, at vi kan levere og bæredygtige distributions- og lagerløsninger for kunderne – udover kun integrerede logistikløsninger på kort sigt. Med Taulov tager vi endnu et skridt i den retning”, fortæller Birna Ödefors i en pressemeddelelse.

I udviklingen af det klimaneutrale lager indgår nye standarder og teknologi, som betyder, at byggeriet og tilhørende driftsløsninger lever op til standarden for bæredygtigt byggeri. Det er for eksempel solceller på de store tagflader, der forsyner bygningen med grøn strøm og samtidig leverer overskudsstrøm til forsyning af nærområdet.

Projektet realiseres i partnerskab med Taulov Dry Port, der ejer både jorden og logistikejendommene, og de to joint-venture partnere ADP A/S og PFA Pension.

”Mærsk’ nye logistikcenter er endnu et godt eksempel på, at klima og logistik kan gå hånd-i-hånd. Vi som ejendomsinvestorer i PFA har sat et mål om at skære 33 procent af udledningerne fra vores danske portefølje inden 2025, og det bliver Mærsk nu en afgørende del af for at skabe langsigtede og bæredygtige afkast til vores mere end en million danske pensionskunder,” siger Mikael Fogemann, som er ejendomsdirektør i PFA.

Det nyopførte lager opnår en størrelse på 40.000 m2 med en option på yderligere 40.000 m2, samtidig med at lageret får en placering med eksponering direkte til motorvejsnettet og vil dermed blive et vigtigt knudepunkt for Mærsk. Lageret på de første 40.000 m2 tages efter planen i brug i 2024.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

28.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense