Mærsk Line glade for kunders fokus på bæredygtig skibstransport

Fem store købere af skibstransport vil sammen stille større krav til rederiernes bæredygtighed. Mærsk Line hilser initiativet velkommen, men vil gerne se resultater.

Mere bæredygtighed i skibstransport får et skub fremad med initiativet BICEPS. .

29.06.2015

CSR.dk

Med en spændt overarm som logo blev netværket BICEPS lanceret midt i juni 2015. BICEPS står for ”Boosting Initiatives for Collaborative Emission-reduction with the Power of Shippers”, og har som sit erklærede formål at gøre skibtransport mere bæredygtig.

Bag netværket står en gruppe på fem store afskibere bestående af malinggiganten AkzoNobel, bryggerigruppen InBev, life-science selskabet DSM, mejerigruppen FrieslandCampina og kemi-selskabet Huntsman. De inviterer dog allerede ved lanceringen andre til at melde sig ind i netværket og deltage i arbejdet for grønnere transport.

Mærsk Line vil først se resultater
Hos Mærsk Line er Signe Bruun Jensen, som er global chef for rederiets bæredygtighedsindsats, positiv omend afventende over for tiltaget.

”Det er altid godt når kunderne tager initiativ til at gøre skibsfragt mere bæredygtig. Det kan vi kun være positive overfor”, siger hun.

Før Signe Bruun Jensen kan blive rigtig begejstret er der dog en del, der skal falde på plads.

”Vi har efterhånden lært, at ’the devil is in the detail’, som man siger. Om denne slags initiativer kommer til at batte, handler i høj grad om at etablere det rigtige datagrundlag, så man måler på performancedata og ikke kun tilstedeværelsen af f.eks. Code of Conducts”, siger hun.

Tre udfordringer fra virkeligheden

Når Mærsk Line prøver at sælge sig som et bæredygtigt rederi, støder de på tre typiske udfordringer:

  • Transport udgør for de fleste kunder en ret lille risiko og en ret lille del af deres påvirkning af miljøet, så det er ikke højt prioriteret.
  • Fragtmarkedet er karakteriseret ved stærkt svingende priser, og relationerne til kunderne er ikke altid så stabile, at man kan have den løbende dialog en omstilling kræver.
  • Bæredygtighedsdagsordnen inden for transport har mange aktører, men det er ikke alles budskaber der bygger på noget substantielt, hvis man kigger nærmere efter. 

BICEPS vil have konkrete mål og samarbejde
BICEPS udmelding er, at medlemmerne nu vil til at udvælge rederier til fragt af deres varer efter, hvorvidt de sejler miljørigtigt. De siger også, at den vurdering skal baseres på konkrete CO2-reduktionsmål med ensartede krav til, hvordan man vurderer bæredygtighed i shippingbranchen.

Netværket vil også arbejde for at aktører fra andre sektorer, såsom havne og skibsværfter, kommer til at indgå i arbejdet for mere bæredygtighed i shipping.

’Vi prøver at gøre det nemmere’
I dag ser Mærsk Line at efterspørgslen på information om bæredygtighed i kontrakterne er til stede på 20-25 procent af den mængde gods de transporterer og området vokser men nogle procent hvert år.

”Vi ser et nyt momentum i efterspørgslen på bæredygtig transport, det er der ikke tvivl om. Men tendensen er også, at det er i mængden af gods og ikke antallet af kunder væksten ligger”, forklarer Signe Bruun Jensen.

”Vores tilgang er at vi arbejder aktivt på at gøre det nemmere for andre at gå i gang, f.eks. ved at stille vores data og udregninger til rådighed, så andre ikke skal i gang med at udvikle det samme. Vi vil gerne se endnu større efterspørgsel på bæredygtig transport, for vi har klare fordele på det område”, fortsætter hun.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København