Mærsk Line glade for kunders fokus på bæredygtig skibstransport

Fem store købere af skibstransport vil sammen stille større krav til rederiernes bæredygtighed. Mærsk Line hilser initiativet velkommen, men vil gerne se resultater.

Mere bæredygtighed i skibstransport får et skub fremad med initiativet BICEPS. .

29.06.2015

CSR.dk

Med en spændt overarm som logo blev netværket BICEPS lanceret midt i juni 2015. BICEPS står for ”Boosting Initiatives for Collaborative Emission-reduction with the Power of Shippers”, og har som sit erklærede formål at gøre skibtransport mere bæredygtig.

Bag netværket står en gruppe på fem store afskibere bestående af malinggiganten AkzoNobel, bryggerigruppen InBev, life-science selskabet DSM, mejerigruppen FrieslandCampina og kemi-selskabet Huntsman. De inviterer dog allerede ved lanceringen andre til at melde sig ind i netværket og deltage i arbejdet for grønnere transport.

Mærsk Line vil først se resultater
Hos Mærsk Line er Signe Bruun Jensen, som er global chef for rederiets bæredygtighedsindsats, positiv omend afventende over for tiltaget.

”Det er altid godt når kunderne tager initiativ til at gøre skibsfragt mere bæredygtig. Det kan vi kun være positive overfor”, siger hun.

Før Signe Bruun Jensen kan blive rigtig begejstret er der dog en del, der skal falde på plads.

”Vi har efterhånden lært, at ’the devil is in the detail’, som man siger. Om denne slags initiativer kommer til at batte, handler i høj grad om at etablere det rigtige datagrundlag, så man måler på performancedata og ikke kun tilstedeværelsen af f.eks. Code of Conducts”, siger hun.

Tre udfordringer fra virkeligheden

Når Mærsk Line prøver at sælge sig som et bæredygtigt rederi, støder de på tre typiske udfordringer:

  • Transport udgør for de fleste kunder en ret lille risiko og en ret lille del af deres påvirkning af miljøet, så det er ikke højt prioriteret.
  • Fragtmarkedet er karakteriseret ved stærkt svingende priser, og relationerne til kunderne er ikke altid så stabile, at man kan have den løbende dialog en omstilling kræver.
  • Bæredygtighedsdagsordnen inden for transport har mange aktører, men det er ikke alles budskaber der bygger på noget substantielt, hvis man kigger nærmere efter. 

BICEPS vil have konkrete mål og samarbejde
BICEPS udmelding er, at medlemmerne nu vil til at udvælge rederier til fragt af deres varer efter, hvorvidt de sejler miljørigtigt. De siger også, at den vurdering skal baseres på konkrete CO2-reduktionsmål med ensartede krav til, hvordan man vurderer bæredygtighed i shippingbranchen.

Netværket vil også arbejde for at aktører fra andre sektorer, såsom havne og skibsværfter, kommer til at indgå i arbejdet for mere bæredygtighed i shipping.

’Vi prøver at gøre det nemmere’
I dag ser Mærsk Line at efterspørgslen på information om bæredygtighed i kontrakterne er til stede på 20-25 procent af den mængde gods de transporterer og området vokser men nogle procent hvert år.

”Vi ser et nyt momentum i efterspørgslen på bæredygtig transport, det er der ikke tvivl om. Men tendensen er også, at det er i mængden af gods og ikke antallet af kunder væksten ligger”, forklarer Signe Bruun Jensen.

”Vores tilgang er at vi arbejder aktivt på at gøre det nemmere for andre at gå i gang, f.eks. ved at stille vores data og udregninger til rådighed, så andre ikke skal i gang med at udvikle det samme. Vi vil gerne se endnu større efterspørgsel på bæredygtig transport, for vi har klare fordele på det område”, fortsætter hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams