Mærsk hjælper Nordamerika med import af millioner af værnemidler

I april og maj har Maersk SPL hjulpet Nordamerika med at importere 53,3 millioner ansigtsmasker. Selvom covid-19-pandemien er en udfordring for logistikbranchen, har Maersk formået at skabe nye løsninger, hvor værnemidlerne flyves direkte fra fabrikken til hospitalet.

Et Antonov 124-fragtfly i Edmonton lufthavn, Alberta, Canada. Foto: Maersk..

24.06.2020

CSR.dk

45 millioner beskyttende ansigtsmasker blev leveret hos canadiske udbydere af sundhedsydelser i Alberta, og 8,3 millioner masker blev leveret hos en stor, privat sundhedsudbyder i USA.

”Denne pandemi har skabt udfordringer, både inden for logitik og sundhedsydelser, og vi er blevet nødt til at skabe nye løsninger for at bringe det nødvendige udstyr til sundhedsudbydere i Nordamerika på rekordtid”, siger Rob Townley, leder af Maersk SPL.

”Fra den asiatiske fabrik til de nordamerikanske sundhedsfaciliteter var vi i stand til at skabe en direkte logistikløsning til dette meget tidsfølsomme materiale. Pålidelige forsyningskæder gør hospitalerne i stand til at koncentrere sig om deres vigtige opgave frem for de stadig mere komplekse logistik- og fremstillingsbetingelser omkring værnemidler”.

Siden starten af den verdensomspændende coronakrise har Maersk SPL indgået samarbejder med sundhedsudbydere og statshospitaler i både USA og Canada for at gøre det muligt for større sundhedssystemer at imødekomme kritiske forsyningsbehov, når det kommer til værnemidler.

Fra fabrik til hospital
Siden april 2020 har virksomheden leveret flere komplette 747-400F og Antonov-124 chaterfly med værnemidler og andre pandemierelaterede forsyninger til sundhedsfaciliteter i Californien og til regeringen i Alberta ved brug af en direkte fabrik-til-hospital-model.

Virksomheden har også samarbejdet med AP Møller Holding (investeringsarmen for AP Møller Foundation, der investerer i og bygger virksomheder, som har en positiv indvirkning på samfundet) for at kunne tilbyde integreret sourcing og indkøb og en dør-til-dør-leveringstjeneste til sundhedsydelser, der muliggør forenklede forsyningskæder med reduceret risiko.

I Nordamerika arbejder Maersk SPL med at levere værnemidler til Mærsk-arbejdsstyrken på over 100 lokationer, og SPL-teamet er blevet en vigtig komponent i Maersks eget svar på den globale pandemi.

Læs også: H&M Group stiller sin supply chain til rådighed for coronaindsatsen

Maersk SPL blev oprettet for at drage fuld fordel af Maersks globale logistiknetværk og for at koncentrere virksomhedens ekspertise på vanskelige og farlige logistikmarkeder – SPL har blandt andet hjulpet til under orkanerne Maria og Dorian. Virksomheden har også leveret logistisk støtte til The Ocean Cleanup, der kæmper for at fjerne plastikaffald i Stillehavet.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025KLS PurePrint A/S

Sponseret

Stærke partnerskaber er nøglen til Scope 3-succes

09.11.2025CSR.dk

Umuligt at nå klimamål uden Scope 3

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan bliver samarbejde om Scope 3-data en god forretning for hele værdikæden

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia