Logistikvirksomheder mangler konkrete bæredygtighedsværktøjer

Klimavenlig logistik er blevet en forventelig procedure, som flere virksomheder ikke ved, hvordan de konkret skal implementere. Det viser en ny undersøgelse gennem en rundspørge af 100 europæiske virksomheder.

En undersøgelse viser, at flere virksomheder mangler konkrete værktøjer, der kan gøre transport- og logistik-aktiviteterne grønnere. Arkivfoto..

11.01.2022

CSR.dk

Det globale konsulenthus Simon-Kucher & Partners i en Green Logistics-undersøgelse taget pulsen på de europæiske virksomheders arbejde med bæredygtighed. Og resultaterne indikerer et hul i mulighederne for at optimere sine grønne forretningsaktiviteter.

Ifølge undersøgelsen, som baserer sig på svar fra 100 virksomheder rundt omkring i Europa, mener 55 procent af de adspurgte, at bæredygtighed er et vigtigt element. Men når det kommer til at vælge leverandører til transport og logistik, er det kun 31 procent af virksomhederne, der svarer, at den grønne profil prioriteres.

Læs også: København kommer ni varebiler tættere på en partikelfri luft

Ifølge Kornelia Reifenberg, partner hos konsulenthusets logistikafdeling, kan grunden til det lave fokus være, at transport- og logistikbranchen mangler bæredygtige alternativer.

”Selvom flere store, internationale transport- og logistikfirmaer har fastsat målsætninger for reduktion af CO2-udledningen, er der stort set ingen, der har sat penge af til at opfylde målene. Det er eksempelvis stadig uklart, hvem der i den sidste ende skal betale for de bæredygtige transport- og logistikløsninger”, siger hun og fortsætter:

Ifølge konsulenthuset er der flere aspekter, som skal overvejes, når man skal udvikle et bæredygtigt logistikprodukt. Heriblandt målsætninger for mindskning af CO2-udledningen, konkrete midler, produktdesign, kommunikationsstrategier og prisfastsættelse. Og som det ser ud nu, er midlerne til at reducere CO2-udledningen indenfor logistik ikke tilstrækkelige til at opnå CO2-neutralitet.

Flere kunder, forskellige behov
Undersøgelsen giver også indblik i, hvad der forventes af logistikvirksomhederne fra kundernes synspunkt. Her svarer 40 procent, at kunder ønsker enkle løsninger – det kan fx være et miljøvenligt standardprodukt, der tilbydes på tværs af kundebasen. Kunderne foretrækker også transport- og logistikvirksomhederne selv sætter sig som mål at blive grønnere.

Læs også: Ni anbefalinger til at arbejde med CO2 i leverandørkæden

Derudover er det også forskelligt fra segment til segment, hvor villig kunderne er til at betale mere for bæredygtig transport. Det giver også udfordringer for virksomhederne, påpeger Sven Wengler, senior director i Simon-Kucher & Partners’ logistikafdeling.

”Det er ikke den optimale løsning, at man kun tilbyder et enkelt grønt produkt. Udfordringen er at imødekomme kundernes ønske om enkle løsninger, samtidig med at man udvikler et samlet tilbud, der er så tilpasset som muligt i forhold til hvert enkelt kundesegment”, siger han.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg