Lidl Danmark udgiver sin første CSR-rapport

Rimer tysk discount på bæredygtighed? I Lidl Danmarks første CSR-rapport, som netop er udkommet, siger virksomheden at det gør. Bedre målinger næste gang skal udrydde tvivl.

Dirk Fust har været direktør for Lidl Danmark siden maj 2016, og vil sørge for at målsætninger og opfølgning på CSR-mål bliver mere specifikke frem mod næste afrapportering. .

19.12.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Lidl’s første CSR-rapport i Danmark har været længe på vej. Den dækker regnskabsåret 2015-2016, men er først udkommet her i december 2017. Spørger man Dirk Fust, som er Lidl Danmarks administrerende direktør, hvad han er mest stolt af ved rapporten, peger han da også på det faktum, at det overhovedet er lykkedes at stable en omfattende rapport på benene.

”Indsamling af data og opbygningen af hele metoden osv. har været et stort arbejde for vores ret lille organisation, så jeg er glad for at vi nu har noget at arbejde videre med,” siger han.

”Ser man på, hvad vi faktisk gør, så er jeg mest tilfreds med hvordan vi udvikler og investerer i vores medarbejdere og giver dem chancen for at udvikle sig. Jeg synes også, at vi gør det godt i forhold til vores produkter, hvor vi f.eks. investerer meget i frugt og grønt, så vi har laverer forekomster af pesticider end lovgivningen kræver ligesom vi har høje standarder for alle vores egne mærker.

Lidl Danmark vedtog fem manifester for sit arbejde med produkter i 2016..

Seks manifester
Arbejdet med Lidl Danmarks produkter er baseret på seks manifester, som blev lanceret i foråret 2016. De fokuserer på bæredygtige indkøb af kakao, kaffe, te, fisk/skaldyr, palmeolie og animalske produkter – for egne mærker i fast sortiment.

Målsætninger er der også knyttet til de seks manifester (se billede). For æg, palmeolie, fisk/skaldyr samt cacao var der mål, som skulle nås inden for 2015 og 2016, og det lykkedes. F.eks. er der hverken buræg på hylderne eller som ingrediens i produkter, som sælges som Lidls egne mærker. Det er Lidl den første discountkæde i Danmark til at gennemføre.

Supply chain er international
Til gengæld siger Lidl Danmark i rapporten ikke meget om, hvordan de skaffer produkterne – altså hvordan de sørger for en ansvarlig supply chain. Det nævnes, at Lidl arbejder gennem BSCI (et internationalt supply chain initiativ), men ikke så meget mere end det.

”Lidl International har omkring 800 ansatte i Asien, som arbejder med at sikre kvalitet og ansvarlighed i vores produkters supply chain. Det hører sammen med at Lidl er verdens fjerdestørste retailer, og derfor kan vi have stor indflydelse, men også stort ansvar,” fortæller Dirk Fust.

Et område, hvor supply chain til gengæld er vældig lokal, er distributionen i Danmark. Så hvordan arbejder Lidl med fragtmænd, hvor forhold for de ansatte ind i mellem virker noget uigennemskuelige?

Supermarkedskæden har to centrallagre i Danmark og har hvert sted kun to vognmænd som leverandører. Det sker for at sikre et ordentligt samarbejde.

Læs også: Dansk Supermarked: SDG''erne er lidt en gave

”Vi investerer jo i nye teknikker og tester nye brændselsformer i forbindelse med vores distribution. Det er vigtigt for os at have strategiske partnerskaber for distribution, så vi kører med langtidskontrakter for at sikre effektivitet. Vores leverandører forpligter sig på vores Code of Conduct før vi begynder samarbejdet, og vi laver stikprøvekontroller, men det vigtigste er at vi har tætte og langvarige relationer med en leverandør,” forklarer Dirk Fust.

Næste gang skal der måles mere
Lidls CSR-rapporter kommer også i fremtiden til at dække to år, så den næste rapport udkommer ikke lige med et samme. Til gengæld ved Dirk Fust godt, hvad han gerne vil have mere af til næste gang.

”Vi skal have mere specifikke målsætninger, og vi skal være bedre til at måle, om vi skaber fremdrift og forandring. Og så har vi mange gode historier om vores energiforbrug og de ting vi gør for at være effektive,” siger han, og henviser el til at Danmarks grønneste supermarked er Lidl’s og ligger i København SV, og at logistiknetværket på europæisk plan, som ifølge Dirk Fust både sparer penge og reducerer udledningen af CO2.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026Valified

Sponseret

Når rummelighed bliver forretning og ESG bliver ledelsesdisciplin

19.03.2026CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online