Levi’s vil forbedre livet for de ansatte i forsyningskæden

Med et omfattende initiativ vil tøjgiganten Levi’s gøre både liv og arbejdsforhold bedre for de mange ansatte i virksomhedens vidtstrakte forsyningskæde. Det handler bl.a. om at anerkende, at arbejderne er mennesker med følelser og behov.

Levi's har arbejdet med ansvarlighed i sin forsyningskæde i mange år, og håber at resten af industrien også vil blive inspireret af koncernens seneste initiativ..

15.09.2017

CSR.dk

Et af de brands, der også må formodes at kende til disse problemstillinger, er den amerikanske denimgigant Levi Strauss & Co. Det snart 150 år gamle selskab – de første blue jeans kom til verden i 1873 – har siden starten af 1990’erne outsourcet sin produktion til udviklingsøkonomier som Indien, Bangladesh, Vietnam, Mexico og Haiti.

For at forbedre forholdene for mange tusinder ansatte på koncernens fabrikker i disse lande, har Levi’s søsat initiativet “Improving Worker Well-Being”, som handler om at få industrien til at anerkende, at arbejderne ikke bare er tilfældige numre i en profitmaksimeringsstrategi, men også mennesker med følelser og behov, skriver Fortune.

”Det handler om at skabe en kultur, der tager sig af arbejdernes velbefindende. Det er et mindset shift", siger projektets chef, Kim Almeida.

En transformeret arbejdsstyrke
Indsatsen omfatter indtil videre 42 leverandører, der styrer 72 fabrikker med i alt ca. 140.000 ansatte, hvilket er omtrent halvdelen af Levi’s’ forsyningskæde. Målet er at etablere et netværk af mere produktive, bedre drevne fabrikker, med gladere og sundere medarbejdere, der er mindre syge og generere mere overskud.

Det vil være godt for både ansatte, leverandører og Levi’s selv, der vil få en mere stabil produktionskæde og samtidig kunne vise sig frem som en ansvarlig producent over for det stigende antal forbrugere, der sætter pris på den slags.

Fortune har besøgt en af Levi’s’ fabrikker i Mexico, hvor fabrikanten har sat ind og sat sig for at forbedre forholdene. Efter 10 ugers team-building-aktiviteter, med bl.a. fællesskabsøvelser og samtaleprocesser, taler både arbejdere, mellemledere og chefer om en ’transformeret arbejdsstyrke’.

Respekt mellem folk kan ses på bundlinjen
Ændringen er specielt sket i det psykologiske arbejdsklima på fabrikken. Hvor kommunikationen før var meget ensidig og præget af ordrer, der blev råbt til folk, er supervisorne nu begyndt at relatere sig til deres underordnede og behandle dem med en anderledes respekt, der bl.a. omfatter mere normale samtaler om deres arbejde og arbejdsforhold.

Endnu har Levi’s, der ligger nr. 11 på Fortunes Change the World-liste, ikke konkrete resultater at fremvise fra programmet på fabrikken, men fra leverandørens direktør, Oscar González Franch, lyder det bl.a., at man mener at det går i den rigtige retning i forhold til at nedbringe den konsekvente høje udskiftning i medarbejderstaben, der ligger på 30-40 procent om året. Det vil også kunne ses på bundlinjen, siger han.

Læs også: Endnu en undersøgelse efterlyser transparens i tøjindustrien

Levi’s har arbejdet med bæredygtighed og ansvarlighed i sin forsyningskæde i over 25 år, og på mange måder været firstmover på området. Derfor håber koncernens CEO, Charles Bergh, også med dette initiativ, at resten af industrien vil følge efter.

”Det har handler ikke kun om at skabe overskud. Vi demonstrerer at der er en mulighed for virksomheder, der vil redefinere deres rolle i samfundet, og som er god for forretningen”, siger han til Fortune.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle