Levi’s vil forbedre livet for de ansatte i forsyningskæden

Med et omfattende initiativ vil tøjgiganten Levi’s gøre både liv og arbejdsforhold bedre for de mange ansatte i virksomhedens vidtstrakte forsyningskæde. Det handler bl.a. om at anerkende, at arbejderne er mennesker med følelser og behov.

Levi's har arbejdet med ansvarlighed i sin forsyningskæde i mange år, og håber at resten af industrien også vil blive inspireret af koncernens seneste initiativ..

15.09.2017

CSR.dk

Et af de brands, der også må formodes at kende til disse problemstillinger, er den amerikanske denimgigant Levi Strauss & Co. Det snart 150 år gamle selskab – de første blue jeans kom til verden i 1873 – har siden starten af 1990’erne outsourcet sin produktion til udviklingsøkonomier som Indien, Bangladesh, Vietnam, Mexico og Haiti.

For at forbedre forholdene for mange tusinder ansatte på koncernens fabrikker i disse lande, har Levi’s søsat initiativet “Improving Worker Well-Being”, som handler om at få industrien til at anerkende, at arbejderne ikke bare er tilfældige numre i en profitmaksimeringsstrategi, men også mennesker med følelser og behov, skriver Fortune.

”Det handler om at skabe en kultur, der tager sig af arbejdernes velbefindende. Det er et mindset shift", siger projektets chef, Kim Almeida.

En transformeret arbejdsstyrke
Indsatsen omfatter indtil videre 42 leverandører, der styrer 72 fabrikker med i alt ca. 140.000 ansatte, hvilket er omtrent halvdelen af Levi’s’ forsyningskæde. Målet er at etablere et netværk af mere produktive, bedre drevne fabrikker, med gladere og sundere medarbejdere, der er mindre syge og generere mere overskud.

Det vil være godt for både ansatte, leverandører og Levi’s selv, der vil få en mere stabil produktionskæde og samtidig kunne vise sig frem som en ansvarlig producent over for det stigende antal forbrugere, der sætter pris på den slags.

Fortune har besøgt en af Levi’s’ fabrikker i Mexico, hvor fabrikanten har sat ind og sat sig for at forbedre forholdene. Efter 10 ugers team-building-aktiviteter, med bl.a. fællesskabsøvelser og samtaleprocesser, taler både arbejdere, mellemledere og chefer om en ’transformeret arbejdsstyrke’.

Respekt mellem folk kan ses på bundlinjen
Ændringen er specielt sket i det psykologiske arbejdsklima på fabrikken. Hvor kommunikationen før var meget ensidig og præget af ordrer, der blev råbt til folk, er supervisorne nu begyndt at relatere sig til deres underordnede og behandle dem med en anderledes respekt, der bl.a. omfatter mere normale samtaler om deres arbejde og arbejdsforhold.

Endnu har Levi’s, der ligger nr. 11 på Fortunes Change the World-liste, ikke konkrete resultater at fremvise fra programmet på fabrikken, men fra leverandørens direktør, Oscar González Franch, lyder det bl.a., at man mener at det går i den rigtige retning i forhold til at nedbringe den konsekvente høje udskiftning i medarbejderstaben, der ligger på 30-40 procent om året. Det vil også kunne ses på bundlinjen, siger han.

Læs også: Endnu en undersøgelse efterlyser transparens i tøjindustrien

Levi’s har arbejdet med bæredygtighed og ansvarlighed i sin forsyningskæde i over 25 år, og på mange måder været firstmover på området. Derfor håber koncernens CEO, Charles Bergh, også med dette initiativ, at resten af industrien vil følge efter.

”Det har handler ikke kun om at skabe overskud. Vi demonstrerer at der er en mulighed for virksomheder, der vil redefinere deres rolle i samfundet, og som er god for forretningen”, siger han til Fortune.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense