Legekæden og Hasbro vil give legetøj nyt liv

I et samarbejde med Hasbro stiller Legekæden sit butiksnet til rådighed for genanvendelse af gammelt, ødelagt legetøj.

Alt legetøjet bliver indsamlet af TerraCycle, der adskiller alle dele efter materialetype og rengøre det efter behov. Foto: Legekæden..

03.11.2022

CSR.dk

My Little Pony, Nerf blaster og Play Doh-sæt.

Før-elsket legetøj behøver ikke længere at samle støv i skabet – i et nyt samarbejde mellem den amerikanske legetøjsproducent Hasbro og Legekæden, kan man nemlig give sit gamle legetøj af Hasbro-mærket nyt liv ved at aflevere det i Legekædens butikker rundt omkring i landet.

Herefter sørger den globale miljøvirksomhed TerraCycle for, at legetøjet bliver indsamlet og finsorteret til genanvendeligt affald, som makuleres og omdannes til blandt andet udendørsbænke på legepladser og i parker.

”For os er samarbejdet med Hasbro og TerraCycle et vigtigt skridt i den rigtige retning for korrekt håndtering af legetøj, når børnene ikke længere skal lege med det. Ved at stille vores butikker til rådighed gør vi det nemt for børnefamilierne at genanvende udtjent legetøj, fordi vi giver dem 57 afleveringsmuligheder fordelt over hele landet", fortæller Marianne Lyngby Pedersen, administrerende direktør for Legekæden.

Læs også: "Vi skal opbygge en stærk grøn genanvendelsessektor"

Øget bevidsthed om genbrug og affaldssortering
Legekæden håber, at tiltaget kan hjælpe med at øge bevidstheden om genbrug og brugen af ressourcer hos børn og unge.

”Vi kan sammen gøre børn endnu mere bevidste om at være gode ved miljøet. Det er et ekstra plus, at vi kan gøre det gennem legetøj, for det gør fortællingen mere relaterbar for børn”, uddyber Marianne Lyngby Pedersen.

Også hos Hasbro er det vigtigt at kunne øge børns bevidsthed om genbrug af legetøj.

”Det at have en dedikeret kæde som Legekæden, der har butikker over hele landet, gør det endnu nemmere for familier at genbruge deres gamle legetøj og åbner op for en god mulighed for også at snakke med deres børn om fordelene og vigtigheden af at genbruge”, fortæller marketingdirektør hos Hasbro Bettina Sølvberg Nielsen.

For begge parter er det derudover vigtigt at understrege, at legetøj, der stadig er intakt og funktionsdygtigt, ikke nødvendigvis skal smides i indsamlingsbøtterne.

”Der er sket rigtig meget inden for produktion af legetøj og legetøjssikkerhed de sidste 20-30 år, og vores ambition sammen med Hasbro er især at få indsamlet det gamle og måske ødelagte legetøj, som på grund af nye produktkrav ikke bør gives videre til næste generation”, siger Marianne Lyngby Pedersen.

Omregnes til donationer
Legekædens medarbejdere indsender de fyldte bokse til TerraCycle, der vejer indholdet og sender materialerne til genanvendelse.

Læs også: Fra forbrænding til genanvendelse: Danmark står overfor en historisk ændring på affaldsområdet

Samtidig anvendes vægten til at betale for det materiale, der er resultatet af det gamle legetøj.

Vægten omregnes til TerraCycle-point, der ”veksles” til et donationsbidrag til en velgørenhedsorganisation.

1 point er 9 øre værd, hvilket vil sige, at 2 kg legetøj svarer til 2.000 TerraCycle-point, som så er 180 kroner.

”Vi har hos Legekæden valgt, at donationerne, der kommer fra det legetøj, vores kunder har afleveret, skal gå til Børns Vilkår. Børns trivsel er vores hjertesag og her går samarbejdet med Hasbro og TerraCycle op i en højere enhed, når vi kan genanvende udtjent legetøj, samtidig med at vi kan give en donationen til Børns Vilkårs gode og vigtige arbejde for børn”, siger Marianne Lyngby Pedersen.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense