Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål

Langt de fleste pensionsselskaber har langsigtede klimamål, men bakker ikke op med kortsigtede mål. "Skuffende", lyder det fra ekspert

16.03.2021

CSR.dk

Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål.

Det skriver Finans.

Politisk direktør i Mellemfolkeligt Samvirke Lars Koch finder det skuffende, at tallet ikke er større.

»Det er varm luft, hvis man sætter et mål for 2050 uden at bakke det op med kortsigtede mål. Vi har dødtravlt med den grønne omstilling, og det er skuffende, at så få danske pensionsselskaber rykker på det,« siger han.

Det er selskaberne PensionDanmark, Akademikerpension og Danica, der som de eneste har opsat kortsigtede mål. Det har de gjort igennem FN-initiativet Net-Zero Asset Owner Alliance, som er en international sammenslutning af institutionelle investorer, der forpligter sig til at reducere CO2-aftrykket fra deres investeringer allerede fra 2025.

Læs også: EU-krav strammer op på grønne påstande i finanssektoren

»Jo længere vi udskyder de konkrete initiativer, jo sværere bliver det at nå målet. Hvis man har forpligtet sig til at leve op til Parisaftalen, er man også nødt til at sætte løbende mål for, hvordan man kommer derhen”, påpeger PensionDanmarks adm. direktør, Torben Möger Pedersen.

Hos Danica, der ellers tidligere har fremstået som et af de pensionsselskaber med de vageste klimamål, har man skruet ambitionsniveauet gevaldigt op.

Danica har sat sine 2025-mål for de sektorer, som er vigtigst i forhold til klimapåvirkningen. Det gælder sektorerne energi, forsyning, transport, stål og cement, hvor udledningerne skal reduceres med 15-35 procent opdelt i forhold til, hvad der er muligt og har størst effekt.

• Energisektoren: -15 procent (scope 1, 2 og 3).
• Forsyningssektoren: -35 procent (scope 1).
• Transportsektoren: -20 procent (scope 1/scope 3).
• Stålsektoren: -20 procent (scope 1 og 2).
• Cementsektoren: -20 procent (scope 1).

Læs også: De bæredygtige investeringer buldrer fremad

”Jeg tror jo ikke på, at vejen til en bæredygtig verden kun går igennem eksklusion af selskaber, som forurener meget. Man er selvfølgelig nødt til at ekskludere, hvis selskaber ikke bevæger sig i den rigtige retning, men det er lige så vigtigt, at vi har et aktivt ejerskab og skubber virksomheder over i den bæredygtige retning. Det kræver meget arbejde. Dertil kommer, at vi jo hele tiden skal sørge for, at vores grønne fokus ikke går ud over afkastet. Og så er den tredje store udfordring, at adgangen til CO2-data stadig er på et tidligt stadie”, siger Danica-direktør Ole Krogh Petersen.

Særligt data-udfordringen er markant på tværs af brancher. Scope 3 udledninger, der dækker over ikke-kontrollerbare udledninger fra leverandører og kunder, halter i særdeleshed.

Ifølge en undersøgelse foretaget af Finans er det kun en fjerdedel af Danmarks 100 største virksomheder, der oplyser reduktionsmål for scope 3.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup