Kommuner vil have mere bæredygtigt arbejdstøj på markedet

Københavns Kommune går sammen med 40 andre danske kommuner om at lægge pres på tekstilbranchen for at få mere miljømærket arbejdstøj.

21.11.2019

CSR.dk

Det mener Københavns Kommune, der har sat sig i spidsen for en opfordring til markedet om at producere mere bæredygtig arbejdsbeklædning. Kravet bliver støttet af 40 danske kommuner, fire regioner, en række offentlige myndigheder og universiteter samt repræsentanter for Helsinki, Oslo, Bergen, Stockholm og Göteborg. Tilsammen køber de arbejdstøj for omkring 216 mio. kr. årligt.

I dag er det kun få produkter inden for arbejdstøj, der er miljømærket.Det er desuden første gang, at et initiativ samler offentlige indkøbere på tværs af de nordiske lande for at påvirke markedet i en grønnere retning.

”Som en stor offentlig indkøber kan København hjælpe med at bane vejen for flere miljømærkede produkter, både til gavn for vores egne medarbejdere, der skal gå i tøjet, og for miljøet”, siger overborgmester i København, Frank Jensen (S), og fortsætter:

”Derfor glæder det mig, at så mange danske kommuner og storbyer i vores nabolande bakker op om at efterspørge miljømærket arbejdsbeklædning”.

Baggrunden for initiativet er, at Københavns Kommune i 2017 besluttede at indkøbe flere miljømærkede produkter og serviceydelser og således påvirke markedet i en mere miljøvenlig retning. Det sker ved at kommunen årligt udpeger to til fire produktområder, hvor man sammen med Miljømærkning Danmark, Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) går i dialog med branchen for at fremme udviklingen af mere miljøvenlige produkter.

Sidste års udpegede produkter var legetøj og kontormøbler. Med 36 danske kommuner og to regioner sikrede arbejdet, at der allerede nu er mere miljømærket legetøj og flere miljømærkede kontormøbler at vælge mellem 

Udover arbejdstøj opfordrer Københavns Kommune i denne omgang også til at stille krav til mere bæredygtige kontorartikler.

Kundekrav smitter af på tekstilproduktionen

”Aarhus Kommune er som København optaget af ansvarlige indkøb og støtter derfor op om svanemærket arbejdsbeklædning”, siger borgmester i Aarhus, Jacob Bundsgaard (S), der er en af de kommuner, der bakker op om initiativet og fortsætter:

”Dermed sætter vi ikke kun fokus på klimaet, men også på sundhedseffekten for dem, der bruger beklædningen, og på arbejdsmiljøet for dem, som fremstiller det”.

Også brancheorganisationen Dansk Mode & Textil er klar til at hoppe på den grønne bølge. Opgaven med at levere miljørigtige tekstiler til de offentlige indkøber vil smitte af på tekstilproduktionen generelt.

”Det er afgørende, at hele mode- og tekstilbranchen arbejder på en mere bæredygtig måde end tidligere”, siger adm. direktør i Dansk Mode & Textil, Thomas Klausen, og fortsætter:

”Vi kan se, at kundekrav har en positiv effekt, og når en så stor aktør som Københavns Kommune efterspørger miljømærket arbejdsbeklædning, lægger det et vist pres på branchen, og det er også en helt konkret motivation til at accelerere den bæredygtige omstilling i branchen”.

Læs også: Nordiske projekter jagter bæredygtige løsninger i tekstilindustrien

I november holdes der to stormøder, ét i Vestdanmark og ét i Østdanmark mellem offentlige indkøbere, brancheforeninger og producenter om arbejdsbeklædning og kontorartikler.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: offentlige indkøb

Mange vil gerne aktivere de 300 milliarder kroner den offentlige sektor køber ind for årligt til fordel for bæredygtighed. Men det er ikke så nemt. CSR.dk prøver at finde de gode eksempler og levere tips og tricks til leverandører.

Relateret indhold

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

19.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online