Kommende materialemangel til grøn teknologi kræver astronomisk investeringsbeløb

Inden 2030 er det måske nødvendigt at investere op til flere trillioner dollars, så globale forsyningskæder kan imødekomme kommende mangel på materialer, der skal være med til at opfylde internationale klimareduktionsmål. Det viser en ny analyse.

Hvis der skal være nok materialer til de grønne løsninger, forudser rapporten også, at der inden 2030 skal ansættes omkring 600.000 nye, specialiserede minearbejdere. Arkivfoto. .

02.08.2023

CSR.dk

Grønne teknologier brager derudaf – men udviklingen kan også betyde global tilbagegang i kernematerialer, der skal til, for at branchen kan fortsætte.

Det konkluderer konsulentfirmaet McKinsey & Company i en analyse, hvor de forudser, at for at kunne opskalere nødvendige materialer til bæredygtige erhvervsløsninger skal der inden 2030 potentielt bruges op til 4 trillioner dollars – svarende til 27,1 trillioner kroner – i investeringer til minedrift, raffinering og smeltning.

Læs også: Svensk stålproducent lancerer nyt, fossilfrit stål

Det skriver ESG Today.

I analysen, der går under navnet ’The net-zero materials transistion: Implications for global supply chains’, fremhæves blandt andet den rolle forsyningskæder, som udvinder materialer, har, for at verden kan lægge sin klimabelastning i graven.

Det gælder eksempelvis sektorer, der udvikler vedvarende energi og teknologier som batterilagring til elektriske køretøjer. Og ifølge McKnisey & Company er det områder, hvor der kræves flere og andre typer af materialer, end de konventionelle teknologier i øjeblikket gør brug af.

Læs også: Mineindustrien vil være en del af den grønne omstilling

Derfor mener konsulentfirmaet, at fremtidige rater for materialebrug vil stige betydeligt, og det kan resultere i mangel på blandt andet litium, kobolt, nikkel, mangan og grafit – materialer som bruges i elektriske motorer og vindturbiner.

Udover det massive investeringsbeløb anslår analysen også, at arbejdskapaciteten skal øges med så meget som 600.000 nye minearbejdere og en yderligere energiforsyning på 200 til 500 GW.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams