Klimaskovfonden sætter valideringsprojekt i gang

En tredjepartsvalidering skal sikre og dokumentere blandt andet optaget af CO2 gennem Klimaskovfondens skove. WSP skal være tredjepartsvalidator på 16 skovrejsningsprojekter under Klimaskovfonden og hjælpe med videreudvikling af metoden.

Foto: 123rf.com

20.03.2024

CSR.dk

Klimaskovfonden har igangsat et pilotprojekt for at tredjepartsvalidere deres skovrejsningsprojekter.

”Dokumentation og uafhængig validering er helt essentielt for troværdigheden, når virksomheder og privatpersoner investerer i skov med ønske om at dokumentere skovens CO2-binding, så det bliver spændende at komme i gang med at teste og tilpasse vores valideringsmetode til brug for Klimaskovfondens projekter”, siger Karina Kitnæs, der er certificeringsleder i WSP.

Ekstern validering, eller tredjepartsvalidering, er en vigtig del af Klimaskovfondens standard for bidrag til klimaindsatsen og sikrer også, at projekterne er på linje med internationale standarder.

WSP har arbejdet mange år med certificering af skovdrift og sporbarhed, og kommer med en lang og bred erfaring. WSP har udviklet en valideringsmetode, som er inspireret af IPCC’s GHG-protokol og den engelske Woodland Carbon Code og som nu videreudvikles baseret på Klimaskovfondens standard.

Klimaskovfondens skovrejsningsprojekter er alle på arealer, hvor der ikke før var skov, men fx marker og dyrkede arealer, og skovene skal have et varigt optag af CO2, samt etableres så de overholder Klimaskovfondens standard for skovrejsning.

Klimaskovfonden er vedtaget ved lov og har til formål at fremme skovrejsning med henblik på at optage CO2 og nedbringe vores klimaaftryk.

Skovrejsningen vil også bidrage til Danmarks mål om at opnå 25 % skov, det kan øge biodiversiteten og give mere natur og rekreative arealer. Klimaskovfonden har 94 aktive projekter, og de 16 bliver nu tredjepartsvalideret, hvor der samtidig udvikles en metode til tredjepartsvalidering.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.09.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V