Ingen vil betale for oprydning af giftgrund

Der er fortsat diskussion om, hvem der skal betale 250 millioner for oprydningen af Cheminovas gamle giftgrund. Hverken aktionærer eller Region Midtjylland ønsker at skrive under på regningen.

09.09.2014

CSR.dk

Selvom kemifabrikken Cheminova i går blev solgt til amerikanske FMC Corporation, er det stadig Region Midtjylland, der hænger på regningen for rensning af den gamle giftgrund, skriver Politiken. Aktionærerne, der har købt kemifabrikken, opløser selskabet Auriga, der ejer Cheminova. 

Læs også: Apple forbyder kemikalier i forsyningskæden

Kemifabrikkens giftgrund, der ligger i Harboøre, er forurenet med 100 tons giftige kemikalier, herunder blandt andet sprøjtegiften parathion. Giftgrunden er også blevet brugt til statens giftaffald.

”Det ville være klædeligt, hvis aktionærerne påtog sig ansvaret for at få ryddet op efter sig, når nu boet bliver gjort op, og pengene bliver delt i porten”, siger Poul Erik Christenen (R), formand for udvalget for regional udvikling i Region Midtjylland til Politiken. 

Politikere har udskudt rensningen
Fornylig har politikerne i Region Midtjylland besluttet at udskyde rensningen af giftdepotet til 2019, da budgettet ikke tillader oprydningen på nuværende tidspunkt. 

Forureningen af grunden skete tilbage i 1950’erne og starten af 60’erne. Dengang fik kemivirksomheden lov til at udlede det giftige spildevand. Cheminova har de seneste år afvist at betale regningen, da de mener, at de har fulgt de pågældende regler.

Aarhus Universitets Forskningsfond har 39 procent af aktierne og kan dermed se frem til en kontant gevinst på cirka 3 milliarder kroner. Poul Erik Christensen fra Region Midtjylland mener, at forskningsfonden burde tage ansvar og betale for rensningen af giftgrunden.

Fond nægter at betale regning
Men forskningsfonden har ikke tænkt sig at betale for regningen. Direktøren i Aarhus Universitets Forskningsfond, Jørgen Lang, mener ikke, at det er deres ansvar. Han henviser også til, at Cheminova ikke brød regler, dengang forureningen foregik.  

”På det tidspunkt var det kutyme at deponere giftrester. I dag er der en helt anden tilgang til deponering, og Cheminova fremstår som en helt anden virksomhed. Vi har presset på for at få social ansvarlighed ind i virksomheden, og det er lykkedes, så Cheminova i dag er en bæredygtig virksomhed”, siger Jørgen Lang til Politiken.

Læs også: Burberry vil fjerne giftige kemikalier i deres tøj

Jørgen Lang ser ikke oprydningen som en moralsk forpligtigelse for fonden, da staten selv godkendte og brugte grunden til deponering af giftstoffer.

På nuværende tidspunkt slipper det forurenede grundvand ikke ud, da giftgrunden er spærret inde af spunsvægge i stål, der holder giften inde.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S