Hotel- og mødebranchen har unikt potentiale i den grønne omstilling

Med integration af ESG i drift og tilbud til gæster kan hoteller både imødekomme efterspørgsel og introducere deres mange gæster for nyt og mere ansvarligt forbrug.

Foto: 123rf.com

04.03.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hver dag byder hoteller i hele Danmark velkommen til tusindvis af gæster fra ind- og udland. Gæster som er på ferie, på weekend, til fest, konference eller møde. Gæster, som skal sove, spise, bade og drikke. Og næste dag sker det hele igen. 

Det giver berøringsflader med virkelig mange mennesker og med mange forskellige typer forbrug. Hvilket giver hotel- og konferencebranchen et enestående potentiale for at påvirke og inspirere vaner og forbrug i retning af mere bæredygtighed. Samtidig er hoteller er placeret i den ende af værdikæden, hvor de har stor påvirkningskraft i form af deres efterspørgsel på varer og ydelser fra leverandører. 

Det var den overordnede konklusionerne på en inspirationskonference for branchen i oktober 2023. Det er samtidig årsagen til, at CSR.dk lancerer dette tema om ESG i hotel- og konferencebranchen. 

Potentialet for forandring består i, at man ved hotelophold, møder, fester og konferencer som gæst kan blive introduceret til noget nyt, så man måske opdager, at det nye fungerer fint. Desuden gør det, at man sammen med mange andre prøver nye ting, at man aktiverer en ”social normalisering”, som adfærdsforskere i dag betegner som den næste løftestang for grøn omstilling af ikke blot forsyning, men af forbrug og adfærd. 

Hvad temaet byder på

I temaet præsenterer nogle af de dygtige aktører i den danske hotel- og mødebranche deres initiativer og resultater på ESG-området. Vi kan f.eks. læse om: 

  • Hvordan Sinatur Hotel & Konference på sine seks hoteller i Danmark tager modige beslutninger for sig selv og på vegne af deres gæster
  • Hvordan Optimeet-messen i København d. 20. marts 2024 gør det muligt både at lære mere om bæredygtighed i hotel og møde-branchen, og at møde 220 udstillere, der kan hjælpe med at få det til at ske.
  • Hvordan forbruget af tekstiler på hoteller og konference-steder kan ske med langt mere omtanke, hvis man har den rigtige leverandør. Temaet byder endda på ideer fra to forskellige leverandører i from af Elis og Textilia.
  • Hvordan man kan få hjælp til at udnytte potentialet i større fokus på ESG-faktorer, hvilket artikler fra rådgivningsvirksomheden BDO giver eksempler på.

Forventning om god forretning

Tilbud om ydelser fra hoteller og mødelokationer med ESG-hensyn integreret lander på frugtbar jord i disse år. 

En ny undersøgelse fra Optimeet og Meet Denmark svarer hele 84 procent af de adspurgte mødeindkøbere, at bæredygtighed har fået øget betydning sammenlignet med for fem år siden. Og i en statusanalyse fra Det Nationale Turistforum fra januar i år, konstateres det at op mod 40 procent af befolkningerne i Danmark, Tyskland, Norge, Sverige og Holland og omkring halvdelen af de adspurgte i London, Milano, Rom og Paris ”…forventer, at bæredygtige hensyn vil påvirke deres fremtidige rejsevalg”. Om end det i praksis tit bliver ved intentionen. Andelen, der svarer, at deres seneste ferievalg var påvirket af bæredygtige hensyn, er således markant lavere.

Ifølge samme rapport opfattes Danmark i høj grad som en attraktiv feriedestination blandt dem, der siger, de vil prioritere bæredygtighed ved valg af næste ferierejse til udlandet. 

Hvordan ser ESG ud i branchen?

Som bruger og køber af overnatninger, spisning og møder, kan man have brug for at kigge efter gode indikatorer på ansvarlighed i driften af hotel og mødelokationer. Ud fra World Travel and Tourism Councils ”Hotel Sustainability Basics Toolkit” fra 2022  og den seneste udgave i kriterierne fra certificeringsordningen ”Green Key”, kan det f.eks. være: 

  • Måling af og initiativer til at reducere energiforbrug
  • Måling af og initiativer til at reducere vandforbrug
  • Måling af og initiativer til at reducere affaldsmængder
  • Indsats for ansvarligt forbrug af tekstiler
  • Indsats for at udfase forbruget af plastik – både til drikkevarer og toiletartikler
  • Rengøring med produkter med lavere miljøpåvirkning
  • Muligheder for plantebaserede måltider og menuer
  • Samarbejde med lokalområdet
  • Samarbejde med leverandører
  • Medarbejderforhold, herunder samarbejde om integration af udsatte grupper og muligheder for medarbejderinddragelse
  • Inddragelse af eller som minimum information til gæster
  • Udearealers design og vedligehold
  • Bygningers design og vedligehold

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: ESG i hotel- og mødebranchen

Forventningen om at hoteller og mødelokationer aktivt integrerer ESG-hensyn er allerede til at tage og føle på. CSR.dk og partnere viser, hvordan det kan gribes an. 

 

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn