H&M: Massebesvimelser er ikke et problem hos os

Problemerne med syersker, der besvimer i massevis på tøjfabrikker i Cambodia, er ikke et problem på H&M’s leverandørfabrikker, siger selskabet. Vi holder godt øje med dem, lyder det.

Cambodias hovedstad, Phnom Penh, huser en lang række af de tøjfabrikker, hvorfra Danwatch for nylig rapporterede om besvimende syersker. H&M afviser dog, at det skulle være et aktuelt problem hos deres leverandører i landet..

04.07.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

En anden stor virksomhed på det danske tøjmarked er svenske H&M, der ligesom Bestseller har produktion på en lang række fabrikker i Cambodia, lokket til landet primært på grund af de lave lønninger og den effektive produktionstid.

I modsætning til Bestseller har H&M allerede offentliggjort en liste over alle sine leverandører rundt omkring i verden – hovedsageligt i Sydøstasien – med både fabriksnavne og adresser. H&M understreger i øvrigt gentagne gange på sit bæredygtighedssite at man ikke ejer nogen fabrikker, men har uafhængige samarbejdspartnere

Ingen besvimelser siden 2013
Angående den aktuelle undersøgelse fra Danwatch, har CSR.dk været i kontakt med H&M og spurgt, hvorvidt fænomenet med syersker, der besvimer i arbejdstiden er et presserende problem, men det afviser koncernen.

”Vi har været i kontakt med vores lokale sustainability manager i Cambodia (Sarah Hopkins, red.), som fortæller at sidste rapporterede tilfælde hos vores cambodianske leverandører var i 2013”, siger Stine Lerche Øilo fra H&M’s presseteam i Danmark.

Videre forklarer Sustainability Manager for H&M Danmark, Mia Møgelgaard, at man holder godt øje med sine samarbejdsfabrikker og sørger for, at de lever op til de forskellige krav til ansvarlig produktion, som H&M stiller som betingelse for samarbejdet.

”Alle vores leverandører får flere besøg hvert år, nogle er anmeldte og andre er uanmeldte, men fælles for alle vores besøg er, at vi først og fremmest tjekker op på, at H&M’s retningslinjer i vores Sustainability Commitment efterleves. Alle leverandører skal løbende rapportere deres sustainability performance gennem vores målesystem SIPP (Sustainable Impact Partnership Program), som både måler på sociale og miljømæssige faktorer”, siger hun.

Lokalt kontor og tiltag sikrer dialog
Ligesom i alle sine øvrige produktionslande, har H&M også i Cambodia ”et lokalt kontor med H&M-medarbejdere, hvilket giver os mulighed for at have en tæt relation til og god dialog med vores lokale leverandører”, som Stine Lerche Øilo formulerer det.

I lighed med bl.a. Bestseller, Coop, Dansk Supermarked Group herhjemme fra, og en lang række andre internationale selskaber, er H&M også en del af den forlængede udgave af Bangladesh Accorden, som man underskrev i torsdags.

Læs også: Arbejdere angriber H&M-fabrik i Myanmar

Et andet tiltag, der skal “adressere udfordringerne i det globale arbejdsmarked”, er den såkaldte Global Deal, som den svenske regering søsatte sidste år. H&M er blandt underskriverne af initiativet, og Sarah Hopkins forklarer i starten af videoen her, hvordan kommunikation og social dialog er vigtige redskaber i tekstilindustrien, når det kommer til at træne arbejderne og støtte dem i at kunne forhandle kollektivt.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle