Google donerer til dansk supply chain-projekt

Google Digital News Initiative har tildelt medieNGO’en Danwatch 50.000 euro til udvikling af projektet Open Supply Chain, der skal kortlægge produkters vej fra produktionsland til forbrugere.

Danwatch har fået 50.000 euro fra Google til sit supply chain-projekt. Foto: Flickr/Images Money.

26.02.2016

CSR.dk

Selvom gennemsigtighed i forsyningskæden er et emne, der får mere og mere opmærksomhed i en lang række brancher og industrier, så er det stadig et område, der er svært tilgængeligt, ikke mindst for den almindelige forbruger.

Læs også: Intel sigter efter konfliktfri forsyningskæde i 2016

Det vil den danske NGO Danwatch, der er et uafhængigt medie- og researchcenter med fokus på undersøgende journalistik, gerne gøre sit til at lave om på. Derfor han organisationen siden 2007 indsamlet store mængder data om produktionsforhold i alt fra fødevarer, tekstil og IT til udvinding af sjældne mineraler. Data, der med Danwatchs egne ord ”… bør være tilgængelige for forbrugere og andre journalister, der kan bidrage med ny viden.”

På den baggrund ansøgte man tidligere i år om midler fra Googles Digital News Initiative (DNI), og det har nu resulteret i en donation på €50.000 (knap 375.000 kr.) til det videre arbejde med projektet, der er blevet døbt Open Supply Chain.

Om Google DNI

I april 2015 søsatte Google DNI som et ”… samarbejde, der skal inspirere til nytænkning og give europæiske nyhedsorganisationer i alle størrelser rum til at prøve noget nyt og skabe journalistik i høj kvalitet gennem teknologi og innovation.”

I alt har Google hældt 150 mio. euro (godt 1,1 mia. kr.) i fonden, hvoraf de 27,3 mio. er blevet uddelt indtil videre. Danwatch er hidtil den eneste danske organisation, der har modtaget støtte.

Kilde: Google Europe Blog

Open source-platform
”Vi er stolte over at være en del af Googles Digital News Initiative, hvis formål er at støtte journalistik af høj kvalitet såvel som innovativ journalistik. Det er klart, at et samarbejde med Digital News Initiative giver helt nye muligheder for Danwatchs journalistisk”, siger organisationens direktør, Jesper Nymark, i en pressemeddelelse.

Danwatch har som medie specialiseret sig i kortlægning og dokumentation af handelsstrømme og forsyningskæder. Men selv for erfarne journalister er disse processer er komplekse og tidskrævende.

“I takt med at kompleksiteten for produkters varekæder forøges, opstår der et større behov for mere gennemsigtighed, som forhåbentlig vil motivere krav om bæredygtig produktion. Den gennemsigtighed vil vi gerne effektivisere med det nye ‘Open Supply Chain’-projekt”, siger Jesper Nymark.

Læs også: Rapportering: Mere vil ha’ mere

Konkret vil Danwatch bruge midlerne fra Google til at udvikle en prototype på en platform, der skal bestå af et interaktivt kort, hvor man som forbruger kan klikke på et produkt og følge dets vej – inkl. fx krænkelser af menneskerettigheder eller miljøpåvirkning i produktionen – fra råvare til supermarkedshylde. Platformen skal være open source, dvs. med et datagrundlag, der er tilgængeligt for alle interesserede.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.06.2026CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

19.06.2026CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle