Godt gang i de grønne indkøb

Danmark er EU’s fjerdebedste land når det kommer til grønne indkøb i den offentlige sektor. Miljøstyrelsens miljøvejledninger er en stor hjælp.

08.07.2009

CSR.dk

Det er EU selv der har undersøgt de syv lande i unionen, der køber grønnest ind, og af de syv lander Danmark således på en fjerdeplads. Undersøgelsen fastslår samtidig, af Miljøstyrelsens miljøvejledninger er det foretrukne værktøj, når de offentlige indkøbere skal have hjælp i deres arbejde. Således benytter hele 69 % af de adspurgte i undersøgelsen sig af miljøvejledningerne som rettesnor når de skal stille krav til nyerhvervelser og derigennem vælge de mest miljøvenlige produkter.
”Det er en kæmpe hjælp for en indkøber at have en ministeriel vejledning at holde sig til i et EU-udbud. Så skal den enkelte kommune ikke selv løfte hele den miljøfaglige argumentation, men kan henvise til vejledningen,” siger Peter Elman, indkøbschef i Egedal Kommune.
I gennemsnit stiller de offentlige indkøbere i Danmark krav til 46 % af deres indkøb på de 10 udvalgte områder, der indgår i undersøgelsen. Og da EU’s erklærede mål denne front hedder 50 % i 2010, så er danskerne ikke langt fra målet.
Både fjerdepladsen og de gode procentsatser er noget der vækker glæde på øverste plan.
”Vi skal videre i den retning. Ud til den enkelte kommunes yderste fingerled i form af for eksempel børnehavelederen, der skal købe nyt køleskab. Derfor er miljøvejledningerne et vigtigt redskab til både den hurtige beslutning om det nye køleskab og til det vidtrækkende og komplicerede udbud for hele kommunen”, siger miljøminister Troels Lund Poulsen. I den forbindelse er det en fortsat satsning fra ministeriel side, at miljøvejledningerne er nemt tilgængelige på www.miljoevedledninger.dk, der i øvrigt er åbnet med et nyt og mere overskueligt design.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online