GEUS-direktør: Vores behov for råstoffer bliver ikke dækket i en cirkulær økonomi

Moderne teknologi er nøglen til en grøn omstilling af vores samfund. Men selv hvis vi bliver bedre til at genanvende råstoffer, har vi brug for at udvinde nye materialer, hvis vi skal kunne implementere denne teknologi. Det vurderer Flemming Larsen, der er direktør i GEUS.

22.09.2022

CSR.dk

Det er en misforståelse, at vi vil kunne overgå til en cirkulær økonomi allerede i dag, hvis vi formåede at genanvende alle udvundne råstoffer.

Sådan skriver Flemming Larsen, adm. direktør i GEUS, en selvstændig og uafhængig forsknings- og rådgivningsinstitution indenfor geologi, i et debatindlæg i Altinget torsdag.

For der skal en langt større andel af råstoffer til, før vi kan gennemføre en grøn omstilling, der gør vores samfund bæredygtigt. Batteriproduktionen, som er alfa-omega i omstillingen til et elektrificeret samfund, kræver nemlig en stor mængde jordartsmetaller, blandt andet lithium og grafit.

”Det blev estimeret i en IEA-rapport fra sidste år, at vi i 2040 vil forbruge 25 gange mere grafit, end vi gjorde i 2020, og for litium er det op mod 42 gange. Men vi kan ikke cirkulere noget, vi ikke har,” uddyber Flemming Larsen.

Til gengæld bør vi holde drømmen om cirkulær økonomi i live til senere, når vi udvundet flere råstoffer og indlemmet dem i vores værdikæder, så længe vi forstår, at der altid vil være spild fra en produktion, og derfor vil vi altid have brug for at tilføje en vis mængde nye råmaterialer.

Læs også: Global undersøgelse viser markante ændringer i forsyningskæderne

Ifølge Flemming Larsen bør vi heller ikke være nervøse for at udplyndre planeten, da der endnu er en stor beholdning af jordartsmetaller som lithium og grafit.

I stedet bør Danmark politisk arbejde for, at de dyrebare metaller og råstoffer også bliver tilgængelige for Europa, som kun selv står for tre procent af produktionen.

”Litium og sjældne jordartsmetaller bliver snart vigtigere end olie og gas. Danmark må, som et lille land med en åben økonomi, sikre sig adgang til de globale værdikæder gennem et koordineret EU-samarbejde, når det for eksempel gælder litium og de sjældne jordartsmetaller,” pointerer Flemming Larsen.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

10.04.2026CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom