FSR gav CSR-prisen 2011 til Novo Nordisk og LEGO

Foreningen af Statsautoriserede Revisorer uddelte torsdag den 6. oktober sin CSR-priser for bedste rapportering om samfundsansvar. De gik til to af Danmarks største virksomheder, Novo Nordisk og LEGO.

07.10.2011

CSR.dk

Novo Nordisk fik overrakt den ene af hovedpriserne for den bedste CSR-rapport, der er integreret i årsregnskabet, mens LEGO fik overrakt den anden hovedpris for den bedste stand alone CSR-rapport.

Virksomheden Palsgaard, der fremstiller emulgatorer og andre ingredienser til brug i levnedsmiddelindustrien, fik prisen for den bedste førstegangs CSR-rapport.

Til lykke til vinderne
Administrerende direktør i FSR – danske revisorer Charlotte Jepsen ønsker prisvinderne et stort tillykke med hæderen.

”CSR-prisen er revisorbranchens hyldest til de virksomheder, der er bedst til at håndtere den svære disciplin, at forklare omverdenen om sit samfundsansvar. De CSR-rapporter, vi har set i år, er af meget høj kvalitet. Derfor er der ekstra god grund til at ønske vinderne tillykke med prisen,” siger administrerende direktør i FSR – danske revisorer Charlotte Jepsen.

Det er 17. gang, FSR – danske revisorer uddeler den traditionsrige CSR-pris til de virksomheder, der er bedst til at redegøre for deres samfundsansvar i årsrapporten. Formålet med prisen er at sætte fokus på de virksomheder, der igennem deres måde at drive forretning på har vist stort samfundsansvar inden for områder som miljø, klima, social ansvarlighed og andre former samfundsansvar – og som rapporterer om det på en troværdig, forståelig og overskuelig måde.

”CSR-prisen er en blåstempling af kvaliteten i virksomhedernes CSR-indsats. Det er derfor også en erhvervspris, som virksomhederne kan bruge aktivt i deres branding over for kunder og andre forretningsforbindelser”, siger Charlotte Jepsen.

Motivation
Novo Nordisk får hovedprisen for bedste integrerede rapport med den begrundelse, at den er i en klasse for sig: Hvis man vil lære om integreret rapportering, vil det være et oplagt sted at søge inspiration. Der er et stærkt governance afsnit inklusive beskrivelse af incitamentsstruktur samt omfattende beskrivelser af risici. Og rapporten giver indtryk af ledelsesengagement og -nærvær i CSR-arbejdet – således er for eksempel alle direktionens medlemmer interviewet.

Lego får hovedprisen for bedste stand alone-rapport med den begrundelse, at der fortælles om spændende CSR-aktiviteter, som har betydning for forretningen, men også for det omkringliggende samfund. Fortællingen følges op med mål og status på målene, og Lego tydeliggør, hvordan væsentligheden af de emner, der rapporteres om, er vurderet.

Palsgaard får prisen for bedste førstegangs-rapportering. Der er en rød tråd mellem virksomhedens værdier og de emner, der er valgt ud i CSR-strategien - og udmøntet i politikker, mål og måltal. Rapporten behandler både positive og negative sider, og der er en god sammenhæng mellem tekst og billeder. Rapporteringspraksis præsenteres, og det tydeliggøres, hvilke enheder der er omfattet af de enkelte KPI’er.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

19.01.2026ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

13.01.2026Valified

Sponseret

OK erhverv løfter ESG fra data til drift: Nyt samarbejde skal gøre indsatsen mere håndgribelig for erhvervskunder

13.01.2026CSR.dk

Flügger: Færre ESG-krav giver plads til mere målrettet transparens

07.01.2026CSR.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

06.01.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Derfor bruger mange danske virksomheder VSME-standarden til at rapportere på ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams