Forskning: Vi kan skære 70 procent af strømforbruget fra kunstig intelligens

Forskning viser, at størstedelen af strømmen til kunstig intelligens kan spares væk, hvis tech-giganterne blot skruer 1 procent ned for ambitionerne. ”Det svarer til at sige, at en bil er effektiv, fordi den får dig hurtigt frem, men ignorerer den mængde brændstof, den bruger.”

Forskerne har estimeret hvor meget energi, det kræver at træne 429.000 af den undertype af AI-modeller, der hedder convolutional neural networks. De bruges bl.a. til at analysere medicinske billeder, til sprogoversættelse og til genkendelse af objekter. Foto: 123rf.com.

19.07.2024

CSR.dk

At det koster kolossale mængder energi, når vi googler, taler med Siri, spørger ChatGPT om noget eller på andre måder bruger AI, er efterhånden blevet almen viden.

Et studie anslår, at AI-servere i 2027 vil have et lige så stort elforbrug som Argentina eller Sverige. Og en enkelt forespørgsel til ChatGPT er anslået til i gennemsnit at sluge lige så meget energi som 40 opladninger af en mobiltelefon. 

Men på forskningsfeltet og i branchen har man stadig ikke fokus på at udvikle AI-modeller, som bruger mindre strøm og derfor har et mindre CO2-aftryk, påpeger forskere fra Københavns Universitet.

Læs også: Googles CO2-udledning eksploderer

“Udviklerne har i dag et snævert fokus på at bygge AI-modeller, der er effektive i form af, hvor præcist et resultat, de kan opnå. Det svarer til at sige, at en bil er effektiv, fordi den får dig hurtigt frem, men ignorerer den mængde brændstof, den bruger. Og det har resulteret i AI-modeller, som ofte er ineffektive i form af energiforbrug,” siger adjunkt Raghavendra Selvan fra Datalogisk Institut, som forsker i mulighederne for at sænke CO2e-aftrykket fra AI.

Men det nye studie, som han og datalog-studerende Pedram Bakhtiarifard er to af forfatterne bag, viser, at man sagtens kan spare masser af CO2 uden at gå på kompromis med AI-modellens præcision.

Læs også: Adjunkt: AI's stigende CO2-aftryk er en udfordring. Her er, hvad vi kan gøre ved det

Studiet viser, at man enten ved at vælge andre slags modeller eller justere på modellerne kan spare 70-80 procent energi i trænings- og implementeringsfasen og kun gå 1 procent eller mindre ned i ydeevne.

”Man kan se vores resultater som en opskriftsbog, som AI-fagkyndige kan slå op i. Opskriftsbogen fortæller ikke bare, hvor godt de forskellige algoritmer yder, men også hvor energieffektive de er. Og at man ved at skifte en ingrediens ud med en anden i opbygningen af modellen, ofte kan opnå samme resultat. Så nu kan fagfolk vælge den model, de ønsker ud fra både ydeevne og energiforbrug og uden at skulle træne hver enkelt model først,” siger Pedram Bakhtiarifard.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Bæredygtighed og digitalisering

Digitale teknologier og bæredygtighed går på den ene side hånd i hånd for at sikre grøn omstilling og effektivisering. På den anden side driver nye løsninger et øget energiforbrug. CSR.dk undersøger, hvordan man kan høste fordele og minimere ulemper. 

Relateret indhold

10.08.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

31.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online