FN-rapport skal vise vejen til god og nem SGD-rapportering

En rapport fra FN’s Global Contact og rapporteringsstandarden GRI skal gøre det nemmere for virksomheder at rapportere om deres arbejde med de 17 bæredygtighedsmål.

Det skal være nemmere for virksomheder at rapportere og sammenligne arbejdet med FN’s bæredygtighedsmål, mener Global Contact. .

22.09.2017

CSR.dk

Rapporten er udviklet af den internationale standard Global Reporting Initiative (GRI) og UN Global Compact med støtte fra rådgivningsvirksomheden PwC og blev lanceret i forbindelse med UN Global Compact Leaders Summit 2017 i New York i denne uge.

Rapporten indeholder en analyse, der blandt andet giver en oversigt over mulige oplysninger per SGD og er første skridt i retningen mod et sæt af indikatorer og dermed en samlet metode, som virksomheder kan bruge til rapporteringsarbejdet.

Vil have én samlet metode på plads
”SGD’erne muliggør en unik chance for at hæve kommunikationen om bæredygtighed. Forventningerne til virksomhederne er store”, siger Global Compacts adm. direktør, Lise Kingo. Hun tilføjer:

“Vores ambition er, at virksomheder skal bruge én og samme standard, når de rapporterer deres præstation på SGD-området – på samme måde som vores Ti Principper”.

Der er indtil videre ikke én enkelt og samlet metode, som virksomheder kan følge, når de rapporterer deres fremskridt og arbejde med FN’s bæredygtighedsmål. Undersøgelser viser, at kun 13 procent af virksomhedslederne følte, at de havde de rette redskaber til at arbejde med målene og rapportere om arbejdet, da SDG’erne skulle integreres tilbage i 2015.

”Rapporten, der i dag er blevet lanceret, repræsenterer et vigtigt skridt mod en samlet struktur, der skal hjælpe virksomheder med SGD-rapporteringen på en måde, der er effektiv og nem at sammenligne. Ved at rapportere deres fremskridt vil virksomheder forbedre deres præstation, hvilket i sidste ende kan gøre det muligt at nå målene”, sagde Tim Mohin, adm. direktør for GRI.

Læs også: Brug for en samlet indsats i hospitality-branchen

Lanceringen af 2017-rapporten er første skridt for at udarbejde en samlet rapporteringsmetode. Til januar vil næste skridt, en søsterrapport med titlen A Practical Guide to Defining Priorities and Reporting, blive udgivet. Formålet med 2018-rapporten vil være at hjælpe virksomheder med at prioritere og rapportere relevante mål.  

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.08.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

31.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København