Ferrero anklages for børnearbejde til Kinderæg-produktion

Legetøjet i de små, gule beholdere i Ferreros Kinderæg bliver samlet af rumænske børnefamilier under uhygiejniske forhold. Sådan lyder anklagen fra den britiske avis The Sun.

Indholdet i de små, gule æg samles af rumænske børn ned til 6-års alderen, lyder anklagen fra avisen The Sun. Foto: Flickr/bour3..

30.11.2016

CSR.dk

Den italienske chokoladefabrikant Ferrero bliver anklaget af den britiske avis The Sun for at gøre brug af rumænske børnefamilier til produktion af legetøjet i Kinderæg. Det skriver Jyllands Posten på sin hjemmeside.

Anklagen går på, at legetøjet i de gule æg samles af børnefamilier med børn ned til 6-års alderen, som arbejder i 13-timers vagter til en timeløn på ca. 2 kroner.

The Sun har været i kontakt med en anonym kilde, som fortæller, at den store legetøjsproduktion i private hjem desuden gør, at hygiejnekontrol stort set er umulig.

Læs også: Amnesty: Børnearbejde udbredt i elektronikforsyningskæder

Ferrero oplyser i en pressemeddelelse, at de har indledt en efterforskning og samtidig har afbrudt al samarbejdet med underleverandørerne i de pågældende rumænske regioner, så længe efterforskningen står på.

”Involveringen af børn, uanset om det er direkte eller indirekte er strengt forbudt for alle leverandører i ethvert produktionsled”, skriver Ferrero i meddelelsen.

I USA er Kinderæggene ulovlige netop pga. det lille, gule æg. Man må nemlig ikke gemme ting i mad, som ikke kan spises eller ses udefra.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

13.05.2026Dagrofa aps

Sponseret

HKI Ost sætter strøm til leverancerne

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online