Første globale standard for bæredygtigt indkøb er på markedet

I sidste uge lancerede International Standards Organization (ISO) den første internationale standard for bæredygtigt indkøb. Den skal blandt andet hjælpe virksomheder med at træffe bedre valg i forsyningskæden.

Ved at etablere retningslinjer for virksomheder i forsyningskæder, kan de fremover blive bedre til at vurdere, om deres leverandører lever op til både etiske og bæredygtige krav..

03.05.2017

CSR.dk

Efter fire års udvikling blev den første internationale standard for bæredygtigt indkøb lanceret i sidste uge af International Standards Organization (ISO).

Som den første af sin art har ISO 20400 til formål at hjælpe virksomheder med at træffe bedre valg i deres forsyningskæder.

Læs også: Undersøgelse: Kvinder i produktionen er godt for forsyningskæden

Det gøres ved at etablere retningslinjer for virksomheder, så de kan vurdere deres leverandører på etiske og bæredygtige kriterier.

Tæt samarbejde mellem købere og leverandører
En af dem, der har været med til at udvikle ISO 20400, er Jacques Schramm, der er formand for den komite, som har styret processen.

Ifølge ham vil standarden hjælpe organisationer med at undgå finansielle og miljømæssige ricisi, der er forbundet med dårlig supply chain management:

”Risikoen for ikke at forstå og styre praksis i hele forsyningskæden er stor. Bæredygtigt indkøb hjælper med at minimere risici ved at tilskynde købere og leverandører til at arbejde tæt sammen og dermed opnå et bedre resultat for alle”, siger han.

Arbejdet med at udvikle ISO 20400 har haft bred opbakning. Således deltager 38 lande og 14 observerende nationer, der sammen repræsenterer 65 procent af verdens befolkning, 85 procent af verdens samlede BNP og 73 procent af CO2-udledningen.

Læs også: Mange indkøbere overser risici for korruption i forsyningskæden

Ud over miljømæssige overvejelser tager ISO 20400 også hensyn til social og økonomisk bæredygtighed, når et bæredygtigt køb skal vurderes.

Da virksomheder ikke kan blive ISO 20400-certificerede, er målet med standarden at skabe en global konsensus omkring nøglebetingelser og forventninger til ansvarlige indkøb.

- EL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.04.2026CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

30.03.2026Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams