Få styr på børnearbejde i familielandbrug

En ny håndbog udgivet af FNs fødevare- og landbrugsorganisation, FAO, vil gerne hjælpe projektmagere i udviklingslande med at få styr på børnearbejde i landbrugsprojekter, især når det drejer sig om familielandbrug.

Børns deltagelse i arbejdet på familielandbrug er i fokus i ny håndbog fra FAO. .

22.06.2015

CSR.dk

Ifølge FAO har der i de seneste år været stigende fokus på indsatsen mod børnearbejde i produktionen af eksportafgrøder som f.eks. kakao, kaffe og bomuld. Men børns rolle i familielandbrug er stadig uafklaret og ubehandlet.

På verdenplan arbejder mange børn i landbrugssektoren. Det er i sig selv ikke noget problem, ofte kan det give børnene viden og færdigheder, som de kan nyde godt af senere. Men for omkring 100 millioner børn bliver arbejdet en forhindring for at de kan gå i skole eller de udfører farligt, helbredsskadeligt arbejde.

Læs også: Indisk arbejdsreform åbner op for mere børnearbejde

Udviklingsprojekter i landbrugssektoren har jævnligt den utilsigtede virkning, at børn inddrages yderligere i arbejdet på familiens landbrug, når produktionskapaciteten som følge af projektet forbedres og behovet for arbejdskraft stiger.

Den nye håndbog kan hjælpe projektansvarlige med at holde øje med og modvirke at deres projekter har uheldige konksekvenser for børn. Det understreges at indsatsen over for børnearbejde skal tage hensyn til den enkelte families forhold og lokale forhold. Samtidig fremhæves metoder til at beskytte børnene mod farlige arbejdsforhold og sikre deres skolegang.  

Download håndbogen: The Handbook for Monitoring and Evaluation of Child Labour in Agriculture (PDF, 118 sider).

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle