Få styr på børnearbejde i familielandbrug

En ny håndbog udgivet af FNs fødevare- og landbrugsorganisation, FAO, vil gerne hjælpe projektmagere i udviklingslande med at få styr på børnearbejde i landbrugsprojekter, især når det drejer sig om familielandbrug.

Børns deltagelse i arbejdet på familielandbrug er i fokus i ny håndbog fra FAO. .

22.06.2015

CSR.dk

Ifølge FAO har der i de seneste år været stigende fokus på indsatsen mod børnearbejde i produktionen af eksportafgrøder som f.eks. kakao, kaffe og bomuld. Men børns rolle i familielandbrug er stadig uafklaret og ubehandlet.

På verdenplan arbejder mange børn i landbrugssektoren. Det er i sig selv ikke noget problem, ofte kan det give børnene viden og færdigheder, som de kan nyde godt af senere. Men for omkring 100 millioner børn bliver arbejdet en forhindring for at de kan gå i skole eller de udfører farligt, helbredsskadeligt arbejde.

Læs også: Indisk arbejdsreform åbner op for mere børnearbejde

Udviklingsprojekter i landbrugssektoren har jævnligt den utilsigtede virkning, at børn inddrages yderligere i arbejdet på familiens landbrug, når produktionskapaciteten som følge af projektet forbedres og behovet for arbejdskraft stiger.

Den nye håndbog kan hjælpe projektansvarlige med at holde øje med og modvirke at deres projekter har uheldige konksekvenser for børn. Det understreges at indsatsen over for børnearbejde skal tage hensyn til den enkelte families forhold og lokale forhold. Samtidig fremhæves metoder til at beskytte børnene mod farlige arbejdsforhold og sikre deres skolegang.  

Download håndbogen: The Handbook for Monitoring and Evaluation of Child Labour in Agriculture (PDF, 118 sider).

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.05.2026Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

04.05.2026CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online