DHL: Fragtcykler skal sikre hurtig og klimavenlig levering

Hos DHL Express har man udviklet containeren City Hub, der skal være med til at sikre hurtig og klimavenlig levering i de europæiske storbyer.

Hos DHL Express er det med det globale klima i fokus, når der skal indføres Cubicykler i de europæiske storbyer. Foto: DHL.

23.03.2017

CSR.dk

Hos DHL Express vil man gerne passe bedre på miljøet, samtidig med at man ønsker at gøre levering mere effektiv i centrum af de europæiske storbyer. Derfor har man i løbet af de seneste to år gennem et pilotprojekt introduceret brugen af fragtcykler i mere end 80 byer i 13 europæiske lande.

Læs også: Transportgigant efterspørger bæredygtige løsninger

I syv af disse byer har man specialudviklede, firhjulede Cubicykler kørende rundt, og det er til disse, man nu introducerer den lille container City Hub.

Meget mindre CO2
Med de nye City Hubs er planen, at containerne overføres fra varevogn til Cubicykel, som så kører de sidste kilometer af leveringsruten. Det kan reducere CO2-udledningen ved både at mindske varevognens kilometertal og den tid, der bliver brugt på vejene ved standardlevering.

Derudover kan en enkelt City Hub, ifølge DHL Express, erstatte op til to varevogne med en tilsvarende CO2-besparelse på mere end 16 tons om året.

”DHL Express har allerede erstattet op til 60 procent af leveringsruterne med varevogne i centrum med fragtcykler i de storbyer, der er en del af pilotprojektet. Vi forventer, at både City Hub og Cubicyklen vil hjælpe os med at udvide vores grønne tiltag over de næste tre-fem år” siger Jon Pearson, der er CEO hos DHL Express Europe.

God økonomi
Ifølge ham er der mange fordele i anvendelsen af Cubicyklerne, da de undgår eventuelle trafikpropper, samtidig med at de leverer dobbelt så mange leveringer end virksomhedens varevogne.

”De samlede omkostninger i en cykels levetid udgør kun halvdelen af omkostningerne i forhold til en varevogn. Derudover er det afgørende, at de er CO2-neutrale, hvilket forstærker vores igangværende planer om at minimere påvirkningen af miljøet. Samtidig støtter vi op om regeringens bestræbelser på at fremme en mere bæredygtig levevis”, siger han.

Cubicyklen, som er udviklet i Holland og blev introduceret til DHL-netværket i 2015, er bl.a. udstyret med et tilbagelænet sæde, der skal skabe bedre komfort, sikkerhed og hastighed for de ansatte. 

Bidrager til koncernmål
DHL Express' tiltag udspringer fra Deutsche Post DHL-koncernens miljøbeskyttelsesprogram GoGreen, der hat til formål at mindske konsekvenserne af koncernens påvirkning af miljøet, med fokus på at optimere kulstofeffektiviteten af alle leveringer.

Læs også: UPS har kørt 1 milliard grønne mil

Derfor har koncernen sat sig et mål om at forbedre kulstofeffektiviteten med 30 procent i 2020. Indtil videre har Deutsche Post DHL Group forbedret kulstofeffektiviteten med 25 procent.

- EL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

24.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

19.03.2025Slow A/S

Sponseret

Slow overtager African Coffee Roasters fra Coop amba og IFU – En ny æra for bæredygtig kaffe

13.03.2025Fristads Kansas

Sponseret

Resultatdrevet transformation: Første miljøvaredeklaration for tøj leverer markante besparelser

10.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Elektrikerne har akut behov for regeringens nye uddannelsesmillioner

06.03.2025CSR.dk

ESG er stadig top of mind hos supply chain-ledere

24.02.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os på Hannover Messe 2025

21.02.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Bønner fra kaffens versen #4

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 København

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

access2innovation
Webinar
Virtual A2i Talk: Financing for Projects in Africa: EIFO’s Role and Strategy

In this A2i Talk, EIFO—The Export and Investment Fund of Denmark—will discuss both the opportunities and challenges associated with doing business in Africa.

Dato

28.03.2025

Tid

09:30

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

31.03.2025

Tid

09:00

Sted

Fredericiagade 15 1310 København K

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

01.04.2025

Sted

Aarhus & København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Human Rights & Environmental Due Diligence under the CSDDD

Join Poul Schmith Kammeradvokaten, The Footprint Firm, Danish Institute for Human Rights and UN Global Compact Network Denmark for an insightful webinar on Human Rights & Environmental Due Diligence under the Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) and what it means for Danish businesses.

Dato

01.04.2025

Tid

14:00

Sted

Online