Der mangler grønne gulerødder i transporten

Distributionsvirksomheden GLS vil egentlig gerne skifte til grønnere leveringsformer, eksempelvis elbiler, men savner politisk opbakning til at forcere de mange praktiske og teknologiske udfordringer, der byder sig til.

Regionschef for GLS Denmark, Karsten Klitmøller, fortalte om virksomhedens grønne planer. Foto: Anders Kampmann.

17.03.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

Effektivisering, digitalisering og klimahensyn er fylder mere og mere i transport- og logistikbranchen, mener i hvert fald Transportøkonomisk Forening (TØF) og Transportens Innovationsnetværk (TINV), der derfor havde sat disse emner på dagsordenen til årets Godskonference i slutningen af februar.

Læs også: Nu vil Carlsberg også benytte elektrisk levering

Blandt hovedtalerne var Karsten Klitmøller, der er Region Manager for distributionsvirksomheden GLS Denmark. Han fortalte indledningsvis om GLS’ strategi på området og hvor selskabet står i dag.

”Vi har 60 procent af vores trafik på last mile, hvoraf næsten halvdelen er i Østdanmark, og vi har selvfølgelig nogle målsætninger om at gøre vores drift mere klimavenlig. Det skal bl.a. ske gennem ruteoptimering og bedre brug af data, og meget gerne også selve teknologien på vejene”, sagde han.

Det sidste punkt rummer både de største muligheder og de største udfordringer, understregede han. En ting er således de populære elcykler, som bl.a. DHL også bruger – ”De er god branding, men kapaciteten er begrænset”, som Karsten Klitmøller sagde – noget andet er de reelle varebiler.

Tiltag som lokkemad
”Vi vil meget gerne skifte hele vores flåde af dieselbiler ud med elektriske varevogne, men de biler findes i vores optik ikke pt. Jeg har stadig ikke set den første, rene elvarebil, dvs. en, der ikke bare er en ombygget dieselbil, og de rummer nogle økonomiske og praktiske udfordringer”, sagde han og fortsatte:

”Elvarebilerne er dyrere og kan laste mindre, fordi batterierne optager en del af pladsen. Det betyder, at hvis vi skiftede alle vores biler til el, så ville vi få brug for 20 procent flere vogne. Derudover er der opladningssituationen, hvor tidsforbruget er et problem, plus at der indtil videre ikke er nok ladestandere. Alt i alt gør det, at vi ikke rigtig tror på el lige nu”, sagde Karsten Klitmøller.

Han nævnte derefter en række tiltag, som kunne fungere som ’lokkemad’ for industrien. Det være sig eksempelvis bedre/gratis parkering for elvarebiler, adgang til gågader og busbaner, højere tilladt totalvægt og lavere afgifter.

Læs også: De første elektriske lastbiler kører nu på danske veje

For som han sagde: ”Det er svært at være proaktiv på det her felt; vi vil gerne have nogle gulerødder fra politisk hold for at blive grønne og tage skridtet med en teknologi, som på det her stadie, vi er på nu, risikerer at stresse vores chauffører, fordi de bliver bekymrede for rækkevidden i deres biler.”

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra vision til forretning: SMV’er kan vinde markedsandele ved at satse på bæredygtighed

24.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Strategisk ESG-kommunikation

Du lærer at bruge indsigter fra din organisations ESG-indsats til strategisk kommunikation. Dine undervisere Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

30.04.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

06.05.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (2/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

06.05.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Hvordan knækker vi affaldskurven og øger genbrug? - de danske ambitioner og tiltag

Hvordan kan vi sikre, at vi ikke blot overholder EU’s krav, men også går forrest i udviklingen af en cirkulær økonomi? Hvordan kan danske virksomheder, organisationer og offentlige instanser samarbejde om at reducere affaldsproduktionen og fremme genbrug?

Dato

06.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Etisk Handel Danmark
Webinar
Indsigt i: CSRD og CSDDD (2025)

Webinar: Fra due diligence til lovgivning – Sådan bliver du klar til CSRD og CSDDD

Dato

06.05.2025

Tid

13:00

Sted

Online