Den gode historie betyder noget for kunderne

Efter en svær start har gulvproducenten Kronospan, der den 13. marts blev hædret med Klimaprisen ved Byggeri ’18, fået fod på bæredygtigheden og dens betydning for forretningen, både internt og eksternt.

Direktør Henning Jensen med det synlige bevis på årets Klimapris på Byggeri '18. Foto: Jens Jessen/Dagens Byggeri.

15.03.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Tidligere på ugen, tirsdag d. 13. marts, blev årets udgave af byggeriets klimapriser uddelt på messen Byggeri ’18, og blandt vinderne var virksomheden Kronospan, der fremstiller spånplader til gulve, lofter og vægge.

CSR.dk fik en snak med selskabets direktør, Henning Jensen, om betydningen af både selve prisen og den generelle baggrund for hele uddelingen og den tankegang, der på den måde bliver fremhævet.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

”Det er en rigtig god idé med de her priser, fordi de sætter fokus på et område, som er vigtigt. For en virksomhed som vores er sådan en kåring en belønning, der giver engagement blandt medarbejderne til det videre arbejde”, sagde han.

Kronospan har produceret spånplader siden 1950, og i midten af 00’erne begyndte man så at indsamle træaffald landet over til at indgå i produktionen. Det er netop den strategi, der udløste tirsdagens anerkendelse, og efter mere end 10 års indsats er det noget man sætter pris på i hovedsædet i den østjyske landsby Pindstrup på Djursland.

Bæredygtig fordel og stolte medarbejdere
”Det var da svært i starten, da vi startede denne her proces. Vi havde en masse dialog med vores leverandører, der skulle forstå strategien, og det tog sin tid. Men efterhånden som det er kommet på skinner, er jeg ikke i tvivl om, at det er blevet fordel for os at vi markerer os på områder som bæredygtighed og cirkulær økonomi”, forklarede Henning Jensen og fortsatte:

”Det betyder helt sikkert noget for vores kultur i virksomheden. Det er en god historie, som vi kan fortælle vores kunder, og det er positivt for vores medarbejdere, som føler en stolthed over at vi gør tingene på en måde, som er ansvarlig og holdbar i det lange løb”.

Selvom Henning Jensen, der som direktør siden 2002 har været med hele vejen, ikke kan sætte tal på betydningen af virksomhedens miljøindsats på det rent kommercielle område, så er han med udgangspunkt i de mange års arbejde og tirsdagens skulderklap ikke i tvivl om, at man vil fortsætte arbejdet på den bæredygtige scene.

Læs også: Der skal bygges grønt for samfundet

For som han sagde med henvisning til den velbesøgte seance i Fredericias messecenter, så ”ser det jo ikke ud til, at det med at tænke på klimaet er noget, der vil gå over lige med det samme”.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense