Den gode historie betyder noget for kunderne

Efter en svær start har gulvproducenten Kronospan, der den 13. marts blev hædret med Klimaprisen ved Byggeri ’18, fået fod på bæredygtigheden og dens betydning for forretningen, både internt og eksternt.

Direktør Henning Jensen med det synlige bevis på årets Klimapris på Byggeri '18. Foto: Jens Jessen/Dagens Byggeri.

15.03.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Tidligere på ugen, tirsdag d. 13. marts, blev årets udgave af byggeriets klimapriser uddelt på messen Byggeri ’18, og blandt vinderne var virksomheden Kronospan, der fremstiller spånplader til gulve, lofter og vægge.

CSR.dk fik en snak med selskabets direktør, Henning Jensen, om betydningen af både selve prisen og den generelle baggrund for hele uddelingen og den tankegang, der på den måde bliver fremhævet.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

”Det er en rigtig god idé med de her priser, fordi de sætter fokus på et område, som er vigtigt. For en virksomhed som vores er sådan en kåring en belønning, der giver engagement blandt medarbejderne til det videre arbejde”, sagde han.

Kronospan har produceret spånplader siden 1950, og i midten af 00’erne begyndte man så at indsamle træaffald landet over til at indgå i produktionen. Det er netop den strategi, der udløste tirsdagens anerkendelse, og efter mere end 10 års indsats er det noget man sætter pris på i hovedsædet i den østjyske landsby Pindstrup på Djursland.

Bæredygtig fordel og stolte medarbejdere
”Det var da svært i starten, da vi startede denne her proces. Vi havde en masse dialog med vores leverandører, der skulle forstå strategien, og det tog sin tid. Men efterhånden som det er kommet på skinner, er jeg ikke i tvivl om, at det er blevet fordel for os at vi markerer os på områder som bæredygtighed og cirkulær økonomi”, forklarede Henning Jensen og fortsatte:

”Det betyder helt sikkert noget for vores kultur i virksomheden. Det er en god historie, som vi kan fortælle vores kunder, og det er positivt for vores medarbejdere, som føler en stolthed over at vi gør tingene på en måde, som er ansvarlig og holdbar i det lange løb”.

Selvom Henning Jensen, der som direktør siden 2002 har været med hele vejen, ikke kan sætte tal på betydningen af virksomhedens miljøindsats på det rent kommercielle område, så er han med udgangspunkt i de mange års arbejde og tirsdagens skulderklap ikke i tvivl om, at man vil fortsætte arbejdet på den bæredygtige scene.

Læs også: Der skal bygges grønt for samfundet

For som han sagde med henvisning til den velbesøgte seance i Fredericias messecenter, så ”ser det jo ikke ud til, at det med at tænke på klimaet er noget, der vil gå over lige med det samme”.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg