Den billigste og reneste energi er den, man sparer

Der investeres stadig mere i energieffektivitet – og med god grund. Det påvirker klimaforandringer i en positiv retning, øger forsyningssikkerheden og giver økonomiske besparelser for energikøberen. Danske virksomheder har stadig masser at tage fat på, især i de mange mindre virksomheder.

Energieffektivisering er den hurtigste, nemmeste og billigste vej til lavere forbrug og CO2-udledninger. Det handler om både virksomhedens og nationens konkurrenceevne..

16.12.2015

CSR.dk

Det Internationale Energiagentur anslog i 2014, at det globale marked for energieffektivitet er på mindst 310 milliarder amerikanske dollar. Det er næsten 2.000 milliarder danske kroner. Det fik IEA til at lege med tanken om at forfremme effektiviseringer til “den første energikilde”, i stedet for dets årelange placering på femtepladsen efter kul, olie, atomkraft og vedvarende energikilder.

Energieffektivitet er positivt på mange fronter – også den nationaløkonomiske. En analyse fra IEA viser f.eks., at Tyskland gennem energieffektiviseringer undgik import af energi for omkring 30 milliarder amerikanske dollar i 2014.

Bedre klima uden afsavn
Energieffektivitet er måske også populært i forhold til andre klimaindsatser, fordi man kan få det samme bare med mindre energiforbrug. Man kan stadig køre i bil – men ny teknologi sørger for, at den kører længere på literen eller kører på en renere type energi. Man kan stadig fastholde den nødvendige, stabile temperatur i sine lagerfaciliteter, men  forbedringer af anlæg gør, at det kræver mindre energi. Billedligt talt er der altså ikke nogen kødfri dag i energieffektivitet, og det gør det spiseligt for mange.

En god cirkel

Da magasinet The Economist i starten af 2015 kiggede nærmere på fremtidens energiforsyning, konkluderede de, at der var ved at tegne sig et billede af en god cirkel, som mildest talt overrasker dommedags-profeterne.

Cirklen består af fem elementer:

1. En overflod af energi fra vedvarende kilder, kombineret med

2. Nye lagringsmuligheder – i stor skala, men også som små enheder fordelt på husstande og andre private installationer, kombineret med

3. Bedre distribution både ved hjælp af nye, store forbindelseslinier mellem landenes forsyningsnetværk, men også i form af mange mikroproduktionsanlæg hos forbrugerne, f.eks. solenergi eller private vindmøller. Alt dette skal tæmmes af

4. Intelligens, fordi vi kommer til i langt højere grad at benytte os af intelligente måleredskaber, selvstyrende komponenter osv. Og det hele bakkes op af

5. Finansiering – som i disse år flyder stadigt mere frit og omfangsrigt mod nye og bedre energiformer.

Og energieffektivitet er en af dem.

Det er en vigtig pointe i fremtidens energispareindsats i danske virksomheder. Energistyrelsen afrapporterede i august 2015 på en række undersøgelser af energieffektivisering i danske virksomheder, som står for 35% af det danske energiforbrug. Potentialerapporten, som den hedder, viste, at det især var i de mindre virksomheder, man haltede bagud med indsatsen. For at komme i gang pegede virksomhederne på, at det jo også skal stemme overens med krav om komfort, indeklima og optimering af produktionen, hvis de skal i gang. Ting må altså ikke blive dårligere af at blive mere energieffektive.

Danmark: næste skridt er mange bække små
At det er de mindre virksomheder med under 10 ansatte, som ikke er kommet helt så godt i gang, er om end ikke overraskende, så dog vigtigt. For det er samtidig et faktum, at over 80% af danske virksomheder falder i denne kategori.

Undersøgelserne fra Energistyrelsen kiggede også på, hvor det største besparingspotentiale skal findes. Det viste sig at ligge i den private Handel og Servicebranche, som netop har mange mindre virksomheder. Potentialet her er faktisk større end i industrien, og der hvor der kan tages fat er i områderne opvarmning af rum, belysning og køling/ventilation.

Udfordringen ligger primært i, at virksomhederne med det største potentiale samtidig er de måske mindst interesserede. Kun to tredjedele af de små virksomheder har allerede været i gang med energibesparelser inden for de seneste fem år, mens det tal for større virksomheder er næsten 90%. De mindste virksomheder fortæller samtidig, at det er svært at finde rundt i junglen af tilbud og muligheder på området.  Det lovede regeringen at gøre noget ved i form af bedre information, værktøjer og  samarbejde.

Det største bidrag til klimamål
Tilbage på de store nagler skal energieffektiviseringer også fremhæves for deres potentielle bidrag til at begrænse klimaforandringerne. IEA anslår således, at i indsatsen for at holde den globale temperaturstigning på 2?C eller mindre,  så spiller energieffektivisering den største rolle med et bidrag på næsten 40% af reduktionerne i de globale CO2-udledninger fra energiforsyning frem til  2050. Til sammenligning vil vedvarende  energikilder stå for 30%. IEAs administrerende direktør, Maria van der Hoeven, forklarer energieffektivitet sådan her:

”Det er det usynlige kraftcenter, som i mange lande arbejder bag scenen på at forbedre vores forsyningssikkerhed, skære ned på vores energiregninger og få os tættere på at nå vores klimamål.” 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus