Debatindlæg: EU-tekstilstrategi vil vende modeindustrien på hovedet

Ifølge lektor Else Skjold og CSR-chef Ellen Marie Friis Johansen fokuserer en ny tekstilstrategi for meget på genanvendte materialer og for lidt på, hvad man kan gøre for at sikre tøjets levedygtighed.

Else Skjold og Ellen Marie Friis Johansen påpeger, at den nye tekstilstrategi har for lidt fokus på, hvad langtidsholdbart design egentlig er. Arkivfoto..

19.07.2022

CSR.dk

I marts lancerede EU-Kommissionen en ny tekstilstrategi, som skal repræsentere et paradigmeskifte inden for modeindustrien.

Det handler om, at mode skal være langsomt, vi skal have færre kollektioner og tøjet skal holde længere og genbruges.

Men strategien inkluderer ikke spørgsmålet om, hvad det langtidsholdbare design er, og det skaber en falsk forståelse af, at cirkulært design kun handler om genbrugte materialer.

Læs også: Teknologierne til at genanvende tekstiler findes, men skalering er vanskelig

Det skriver Else Skjold, lektor og ph.d. i design og bæredygtighed på det Kongelige Akademi, og Ellen Marie Friis Johansen, CSR-chef hos Dansk Erhverv, i et debatindlæg hos Altinget.

Ifølge dem kan de mest cirkulære produkter ende med ikke at få sig en ejermand, og det afspejler sig ved, at op mod 60 procent af varer bliver returneret og op mod en tredjedel af alt produceret tøj ikke når forbrugeren.

De påpeger, at det er mellem 3 og 10 procent af danskernes kasserede tøj, der skaber værdi på det cirkulære marked – mens resten møder en ukendt skæbne.

Læs også: Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

For dem handler det om at stoppe med at producere tøj til en idealfigur, hvor der blandt andet ikke tages hensyn til, at kroppen kan forandre sig gennem tiden.

Derudover har outsourcing af modeindustrien gjort, at man har mistet evnen til at innovere, mistet håndværket, know-how og viden.

”En ting er sikker: Vi er nødt til at sætte langt mere fokus på designfasens betydning for produktionernes bæredygtighed fremover. Vi skal forske i og uddanne til at designe bæredygtigt og lade disse kompetencer bliver afgørende for, at dansk mode bevarer sit stærke brand i en helt ny bæredygtig og cirkulær æra”, slutter de i debatindlægget fra Altinget.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia