Debatindlæg: EU-tekstilstrategi vil vende modeindustrien på hovedet

Ifølge lektor Else Skjold og CSR-chef Ellen Marie Friis Johansen fokuserer en ny tekstilstrategi for meget på genanvendte materialer og for lidt på, hvad man kan gøre for at sikre tøjets levedygtighed.

Else Skjold og Ellen Marie Friis Johansen påpeger, at den nye tekstilstrategi har for lidt fokus på, hvad langtidsholdbart design egentlig er. Arkivfoto..

19.07.2022

CSR.dk

I marts lancerede EU-Kommissionen en ny tekstilstrategi, som skal repræsentere et paradigmeskifte inden for modeindustrien.

Det handler om, at mode skal være langsomt, vi skal have færre kollektioner og tøjet skal holde længere og genbruges.

Men strategien inkluderer ikke spørgsmålet om, hvad det langtidsholdbare design er, og det skaber en falsk forståelse af, at cirkulært design kun handler om genbrugte materialer.

Læs også: Teknologierne til at genanvende tekstiler findes, men skalering er vanskelig

Det skriver Else Skjold, lektor og ph.d. i design og bæredygtighed på det Kongelige Akademi, og Ellen Marie Friis Johansen, CSR-chef hos Dansk Erhverv, i et debatindlæg hos Altinget.

Ifølge dem kan de mest cirkulære produkter ende med ikke at få sig en ejermand, og det afspejler sig ved, at op mod 60 procent af varer bliver returneret og op mod en tredjedel af alt produceret tøj ikke når forbrugeren.

De påpeger, at det er mellem 3 og 10 procent af danskernes kasserede tøj, der skaber værdi på det cirkulære marked – mens resten møder en ukendt skæbne.

Læs også: Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

For dem handler det om at stoppe med at producere tøj til en idealfigur, hvor der blandt andet ikke tages hensyn til, at kroppen kan forandre sig gennem tiden.

Derudover har outsourcing af modeindustrien gjort, at man har mistet evnen til at innovere, mistet håndværket, know-how og viden.

”En ting er sikker: Vi er nødt til at sætte langt mere fokus på designfasens betydning for produktionernes bæredygtighed fremover. Vi skal forske i og uddanne til at designe bæredygtigt og lade disse kompetencer bliver afgørende for, at dansk mode bevarer sit stærke brand i en helt ny bæredygtig og cirkulær æra”, slutter de i debatindlægget fra Altinget.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.05.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

22.05.2026CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Dagrofa aps

Sponseret

HKI Ost sætter strøm til leverancerne

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V