Danwatch afslører: Der kan være ulovligt træ i danske byggemarkeder

Syv danske byggemarkeder kendte ikke til dokumentfalsk og risici for slavelignende forhold hos deres leverandørs underleverandører af tropisk træ fra Brasilien.

Danske Global Timber og Keflico har købt træ fra en eksportør, der har købt træ fra savværk med kummerlige arbejdsforhold. Derfor er der risiko for, at tropisk træ herfra er endt i danske byggemarkeder. Arkivfoto. .

22.05.2018

CSR.dk

Men byggemarkederne var ikke klar over, at eksportørerne har fået en eller flere millionbøder for dokumentfalsk og ringe arbejdsforhold på savværkerne. Det skriver Danwatch, som har offentliggjort oplysningerne, som mediet fik adgang til gennem dokumenter fra brasilianske myndigheder.

Bauhaus tager afstand
Hos Bauhaus er det indkøber Torben Sørensen, der har den daglige kontakt med byggemarkedets leverandør, Keflico. Firmaet lægger stor afstand til de nye oplysninger. 

”At de (Keflico, red.) ikke har informeret mig om, at dem, de handler med, har lavet dokumentfalsk, er virkelig slemt. Og det værste – absolut værste – er da, at de folk, som sikrer, at vi kan få vores råvarer til vores land, har levet i kummerlige forhold. Det er fuldstændig vildt, og det lægger vi voldsomt afstand til”, siger Torben Sørensen. 

Vi har allerede pauset leverandøren i vores indkøbssystem. Nu undersøges forholdene nærmere, og først derefter tager vi stilling til, hvorvidt samarbejdet med leverandøren skal fortsætte som i dag

Christian Herbert, Optimera

Bauhaus oplyser, at de kun forhandler FSC-certificeret træ fra Brasilien. Ifølge Danwatchs oplysninger har de FSC-leverandører i Brasilien, som Keflico handler med, ikke købt træ fra savværker med ulovlige arbejdsforhold. Men det har fire andre af Keflicos konventionelle leverandører.

Så problemet ligger i det udvidede leverandørkædeansvar, som f.eks. FN's Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhvervsliv udtrykker. ifølge Danwatch oplyser Bauhaus, at det er en del af kravene i kontrakten med leverandører, at de skal overholde retningslinjerne, 

"Det er klart, det vil jeg undersøge noget mere. De skal dokumentere, at de ikke har haft berøring med det, som du fortæller mig her“, siger Torben Sørensen.

"Det er jo helt vildt. Det er lige præcis derfor, at jeg har ønsket certificering af det træ. Det er klart, at vi skal og vil overveje, hvad vi vil gøre her. Hvis Keflico ikke har styr på det, så vil vi ikke være en del af det,” tilføjer han.

Davidsens Tømmerhandel overvejer at stoppe handel
Davidsens Tømmerhandel sælger træ fra Global Timber, og her var man heller ikke bekendt med, at partneren har handlet med seks leverandører, der har fået en eller flere bøder for dokumentfalsk, fortæller regionsdirektør Carl Bladt Hansen til Danwatch.

“Det er vi selvfølgelig nødt til at tale med Global Timber om, at det er ikke acceptabelt. Det er netop noget af det, vi lægger vægt på, når vi bruger en partner. At tingene skal være i orden – ikke “bare” med certificeret træ men også med ikke-certificeret som f.eks. det ipê (træslægt fra Mellem- og Sydamerika, red.), vi køber”, siger Carl Bladt Hansen.

Regionsdirektøren siger, at de indtil nu har følt sig trygge ved Global Timber, og egentlig stadig er det. Byggemarkedet har ifølge ham et krav om, at de ikke vil handle med producenter, der overtræder de gældende krav på området. Derfor vil han tage fat i partneren, efter afsløringen er landet på bordet.

Global Timbers leverandører har ifølge Danwatch handlet med savværker, hvor myndighederne har identificeret slavelignende forhold. Den oplysning kommer bag på Carl Bladt Hansen.

“Det gør et stort indtryk på mig. Det er jo præcis det, vi ønsker at undgå at være i risikozonen for at være en del af. Det er derfor, vi bruger en samarbejdspartner, som vi betegner som professionel, hvor vi kontrollerer, at de lever op til deres certifikater”, siger han til mediet.

Han fortæller, at når man er certificeret af en instans som Nepcon, som følger op på de årlige audits, så forventer man også, at der må være kontrol af sådanne ting.

Men hvis virksomheden ikke kan få sikkerhed for at tingene er i orden, så kan de blive nødt til at sætte det på pause, indtil der er styr på det igen, fortæller Carl Bladt Hansen. 

Det tropiske træ i de danske byggemarkeder kommer i høj grad fra den brasilianske del af Amazonas, men Danwatchs undersøgelse viser, at der ikke er tilstrækkelig styr på eksportørerne, som i flere tilfælde har fået millionbøder for dokumentfalsk..

Stark og Johannes Fog vil vide mere
Johannes Fog køber både træ af Global Timber og Keflico, som har handlet med ulovlige leverandører.

“Det er kritisabelt såfremt arbejdstagers rettigheder er overtrådt hos nogle af vores leverandører,” siger indkøbschef for Johannes Fog, Steffen Lund. Han vil nu forsøge at indhente mere information fra leverandørerne.

Indkøbschefen forklarer i en mail, at firmaet har stillet krav til deres leverandører om, at de skal overholde FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv. Men Danwatch får ikke oplyst, om de krav et stillet i kontrakter.

Stark har efter afsløringen valgt at lave en ny strategi for deres indkøb af træet.

“Vi kæmper for bæredygtigt skovbrug, det har vi gjort i mange år. Det er en hjertesag for os. Men vi kigger også indad og stiller krav til vores leverandører, fordi vi skal have den bedste ordning, der findes. Vi har nu sat fire initiativer i søen”, fortæller Søren Lund, der er kommerciel direktør hos Stark.

De vil blandt andet lave en dobbelt certificering og stille øgede krav til deres leverandører. Men byggemarkedet ser ingen grund til at stoppe salget af det tropiske træ lige nu, skriver Danwatch.

Optimera bremser midlertidigt handel
Byggecentret Optimera har midlertidigt standset handlen med Global Timber. Det oplyser kommerciel direktør Christian Herbert i en mail til Danwatch.

“Vi ser med stor alvor på oplysningerne fra Danwatch vedrørende Global Timber. Vi har således allerede pauset leverandøren i vores indkøbssystem. Nu undersøges forholdene nærmere, og først derefter tager vi stilling til, hvorvidt samarbejdet med leverandøren skal fortsætte som i dag”, skriver Christian Herbert.

Silvan kendte ikke til lovbrud
Hos Silvan oplyser indkøbschef Nicolai Bladt, at de hverken vidste, at deres leverandør Keflico har handlet med ulovlige brasilianske eksportører, eller at nogle af disse leverandører har handlet med savværker med ulovlige arbejdsforhold.

Silvan handler kun med FSC-certificerede træ fra Keflico, og som tidligere nævnt, er FSC-virksomhederne ikke blandt de ’skyldige’, der handler med savværker med dårlige arbejdsforhold.

Læs også: Danmarks største selskaber skifter kurs efter #MeToo

”Vi får en del dokumenter fra Keflico, der gerne skulle leve op til de krav, der er ifølge lovgivningen. Vi har valgt at betale os fra det, så leverandøren har styr på det”, siger sourcing- og marketing direktør hos Silvan, Morten Juul, til danwatch.dk.

Byggecentret Bygma ville ikke give interview til Danwatch.

- JJK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online