Danskerne er imod afgifter på elbiler

Elbilerne skal fortsat være fritaget for afgifter. Det mener tre ud af fire danskere, viser ny undersøgelse.

Der skal ikke afgifter på elbilerne, mener danskerne. Arkivfoto.

02.02.2015

CSR.dk

Tre ud af fire danskere mener ikke, at elbiler skal pålægges registrerings- og ejerafgifter fra 1. januar næste år. Det viser en ny undersøgelse blandt 2.004 danskere, som Userneeds har lavet for Ingeniørforeningen IDA. 

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

I dag er elbilerne ikke pålagt afgiften, men fritagelsen udløber ved årets udgang, og det betyder, at el-bilerne får afgifter, hvis politikerne på Christiansborg ikke finder en løsning inden da.

Derfor opfordrer formand for Ingeniørforeningen IDA, Frida Frost, til, at der arbejdes målrettet mod at få en aftale på plads.

”"Det ville være et mærkværdigt tidspunkt at stoppe op. Her har vi en ny teknologi, der har en positiv indvirkning på klimaet, og som tiltaler danskerne. Der bliver indregistreret flere elbiler end nogensinde før, og der sættes ladestandere op i hele landet. Den udvikling mener jeg, at vi skal følge op på. Desuden er hverken danskerne eller bilforhandlerne tjent med, at problematikken ikke allerede er ordnet"”, siger hun.

Hun frygter, at infrastrukturen med at opstille endnu flere ladestandere vil bremses, hvis der ikke kommer klarhed omkring el-bilernes afgifter.

Ingen løsning fra regeringen
Skatteminister Benny Engelbrecht mener, at danskernes opbakning er positiv. I en skriftlig kommentar til Politiken skriver han:

”"Jeg hæfter mig ved, at danskerne i holdningsundersøgelsen bakker op om nye teknologier. Det synes jeg selvfølgelig er positivt, særlig i lyset af, at regeringen ser, at vi får flere energieffektive biler i Danmark”".

Alligevel står regeringen ikke klar med en løsning, selvom klimaminister Rasmus Helveg i november 2014 sagde til Politiken, at der ville komme en hurtig afklaring.

”"Vi vil gerne have, at folk vælger de mest miljøvenlige biler, og vi er helt opmærksomme på, at afgiftfritagelsen på elbiler udløber i 2015. Derfor er vi klar til at se på, hvordan vi løser den udfordring, og det kommer vi til at gøre lige efter nytår"”, sagde klimaministeren dengang til Politiken.

Ifølge Politiken henviser klimaministeren nu til skatteministeren, der fortsat holder sig til sin tidligere udtalelse om at se på løsningen efter årsskiftet (mellem 2014 og 2015).  

Stigning i elbil-salg
De seneste år har salget af elbiler været stødt stigende. Tal fra Danmarks Statistik og Dansk Elbilalliance viser, at der i 2014 blev solgt 1.575 elbiler i Danmark. I 2013 lå tallet på 615. Ingeniørforeningens undersøgelse viser også, at der er fortsat er et marked for elbilerne. Her svarer ti procent, at de helt sikkert kunne finde på at anskaffe sig en elbil, mens 46 procent svarer 'ja, måske'.

At salget er steget i 2014, kan skyldes danskernes manglende tillid til, om regeringen kommer med en afklaring, mener Lars Aagaard fra Dansk Energi. 

”"Hvis du vil have en elbil, er det jo nu – for hvem tør satse på, at regeringen løser sagen”", siger han til Politiken.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Lars Aagaard tror, at salget af elbiler dør ud i Danmark, hvis der ikke snart kommer en løsning. 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense