Danskerne er imod afgifter på elbiler

Elbilerne skal fortsat være fritaget for afgifter. Det mener tre ud af fire danskere, viser ny undersøgelse.

Der skal ikke afgifter på elbilerne, mener danskerne. Arkivfoto.

02.02.2015

CSR.dk

Tre ud af fire danskere mener ikke, at elbiler skal pålægges registrerings- og ejerafgifter fra 1. januar næste år. Det viser en ny undersøgelse blandt 2.004 danskere, som Userneeds har lavet for Ingeniørforeningen IDA. 

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

I dag er elbilerne ikke pålagt afgiften, men fritagelsen udløber ved årets udgang, og det betyder, at el-bilerne får afgifter, hvis politikerne på Christiansborg ikke finder en løsning inden da.

Derfor opfordrer formand for Ingeniørforeningen IDA, Frida Frost, til, at der arbejdes målrettet mod at få en aftale på plads.

”"Det ville være et mærkværdigt tidspunkt at stoppe op. Her har vi en ny teknologi, der har en positiv indvirkning på klimaet, og som tiltaler danskerne. Der bliver indregistreret flere elbiler end nogensinde før, og der sættes ladestandere op i hele landet. Den udvikling mener jeg, at vi skal følge op på. Desuden er hverken danskerne eller bilforhandlerne tjent med, at problematikken ikke allerede er ordnet"”, siger hun.

Hun frygter, at infrastrukturen med at opstille endnu flere ladestandere vil bremses, hvis der ikke kommer klarhed omkring el-bilernes afgifter.

Ingen løsning fra regeringen
Skatteminister Benny Engelbrecht mener, at danskernes opbakning er positiv. I en skriftlig kommentar til Politiken skriver han:

”"Jeg hæfter mig ved, at danskerne i holdningsundersøgelsen bakker op om nye teknologier. Det synes jeg selvfølgelig er positivt, særlig i lyset af, at regeringen ser, at vi får flere energieffektive biler i Danmark”".

Alligevel står regeringen ikke klar med en løsning, selvom klimaminister Rasmus Helveg i november 2014 sagde til Politiken, at der ville komme en hurtig afklaring.

”"Vi vil gerne have, at folk vælger de mest miljøvenlige biler, og vi er helt opmærksomme på, at afgiftfritagelsen på elbiler udløber i 2015. Derfor er vi klar til at se på, hvordan vi løser den udfordring, og det kommer vi til at gøre lige efter nytår"”, sagde klimaministeren dengang til Politiken.

Ifølge Politiken henviser klimaministeren nu til skatteministeren, der fortsat holder sig til sin tidligere udtalelse om at se på løsningen efter årsskiftet (mellem 2014 og 2015).  

Stigning i elbil-salg
De seneste år har salget af elbiler været stødt stigende. Tal fra Danmarks Statistik og Dansk Elbilalliance viser, at der i 2014 blev solgt 1.575 elbiler i Danmark. I 2013 lå tallet på 615. Ingeniørforeningens undersøgelse viser også, at der er fortsat er et marked for elbilerne. Her svarer ti procent, at de helt sikkert kunne finde på at anskaffe sig en elbil, mens 46 procent svarer 'ja, måske'.

At salget er steget i 2014, kan skyldes danskernes manglende tillid til, om regeringen kommer med en afklaring, mener Lars Aagaard fra Dansk Energi. 

”"Hvis du vil have en elbil, er det jo nu – for hvem tør satse på, at regeringen løser sagen”", siger han til Politiken.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Lars Aagaard tror, at salget af elbiler dør ud i Danmark, hvis der ikke snart kommer en løsning. 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København