Danmarks største event mod madspild kommer til København

Nyt mega-event sætter fokus på madspild og uddeler restemad på Rådhuspladsen i København.

01.10.2013

CSR.dk

Sammen Mod Madspild – United Against Food Waste sætter fokus på madspild under en event på Rådhuspladsen i København..

Sammen Mod Madspild – United Against Food Waste. Det er navnet på Danmarks største event mod madspild, der inden længe afholdes i København.

Fødevareminister Karen Hækkerup åbner den stort anlagte madspildsevent, som får besøg af blandt andre Landbrug & Fødevarer, Landbokvinder, REMA 1000, Coop, Lagkagehuset, Unilever Food Solutions, Gartneriet Alfred Pedersen & Søn samt Grab'n'Cook.

Læs også: Studerende kæmper for at reducere spild af frugt og grønt

Selina Juul, der er stifter af forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad og initiativtager til Sammen Mod Madspild – United Against Food Waste, er glad for den brede opbakning.

”Vi er meget stolte over at kunne samle så mange vigtige kræfter inden for hele fødevarernes værdikæde til denne store event”.

Under eventen vil flere tusinde københavnere blive bespist med gratis smagsprøver med restemad af blandt andet de danske Landbokvinder og der vil blandt andet blive uddelt  overskudsbananer og smoothies af de supermarkedskæder, der har sat ind mod madspild.

Læs også: Dansk organisation samarbejder med FN og Nordisk Ministerråd

Udover en tale fra fødevareminister Karen Hækkerup vil der være indlæg fra administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer Søren Gade samt stjernekokken Bo Jacobsen og den international madspildsekspert Dr. Silvia Gaiani. Nordisk Ministerråds generalsekretær Dagfinn Høybråten vil overrække førstepræmien i en designkonkurrence om madspild. Musikken leveres af Master Fatman.

Eventen bliver afholdt som led i en række internationale aktiviteter mod madspild under EU-samarbejdet Fusions, som er verdens største alliance mod madspild. 21 europæiske partnere deltager i Fusions, deriblandt Feeding the 5000, FN og den danske forbrugerbevægelse Stop Spild Af Mad samt Communiqué.

Sammen Mod Madspild – United Against Food Waste løber af stablen 4. oktober i København på Rådhuspladsen kl. 14-18.

Læs mere her.

-KK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00