Danmark er bagefter med bæredygtige indkøb

Miljøet og skatteyderne betaler regningen for Danmarks dårlige performance, hvad angår grønne indkøb - for eksempel i form af høje offentlige elregninger.

06.10.2011

CSR.dk

Vi er nummer syv af syv sammenlignelige lande, når det kommer til at købe grønt. I dag mødes 150 ledere og indkøbere fra både den offentlige og den private sektor for at sætte fokus på, hvordan virksomheder i begge sektorer kan være med til at vende udviklingen.

Danmark er i dag det eneste land, som mister penge på grønne indkøb, når man sammenligner med Sverige, Finland, Holland, Storbritannien, Tyskland og Østrig. Det konkluderer en ny rapport fra den grønne tænketank Concito. Rapporten vurderer desuden, at et større fokus på bæredygtighed kan forbedre dansk erhvervslivs konkurrenceevne og give store besparelser i det offentlige ? eksempelvis ved at vælge energieffektive produkter, der forbruger langt mindre på elektricitet og brændstof.

I dag mødes omkring 150 ledere og indkøbere fra både den offentlige og den private sektor for at sætte fokus på, hvordan virksomheder i begge sektorer kan være med til at vende udviklingen og få Danmark tilbage i overhalingsbanen, når det gælder bæredygtige indkøb til produktion og drift. Det sker til den første konference i Forum for Bæredygtige Indkøb, der samler en række af de store erhvervsorganisationer og offentlige indkøbere om målrettet at fremme bæredygtighed i virksomheder og organisationer.

Mangel på viden er en central barriere i virksomheder
Formand for Forum for Bæredygtige Indkøb, Rikke Dreyer, påpeger, at manglende viden er en central barriere for beslutningstagerne, når de skal vurdere produkter eller tjenesteydelsers bæredygtighed. Det viste en undersøgelse udført af forummet i foråret.

"I mange virksomheder er der en vis usikkerhed i forhold til, hvordan man bedst bærer sig ad med at købe grønt og samfundsansvarligt. Der findes faktisk en del ressourcer, man kan trække på i form af anerkendte vejledninger, retningslinjer og miljømærker, men mange kender dem bare ikke," fortæller Rikke Dreyer.

Det ønsker forummet at ændre på:

"Vores mål er dels at være vejviser inden for bæredygtighed, dels at skabe rammer for udveksling af nye erfaringer og udvikling af nye bæredygtige løsninger på tværs af brancher og andre skel," siger Rikke Dreyer, som udover at være formand i Forum for Bæredygtige Indkøb er chefkonsulent for samfundsansvar i Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI).

Forum for Bæredygtige Indkøb er startet på initiativ af Miljøministeriet med deltagelse af bl.a. DI, Dansk Erhverv, Dansk Byggeri, Håndværksrådet, KL og regionerne. Forummet er åbent for alle med interesse for bæredygtighed og indkøb.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.06.2026CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

25.06.2026CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Fristads Kansas

Sponseret

Fristads bidrager til gennembrud inden for antimonfri flammehæmmende fibre

DTU

Sponseret

Building Sustainable Leadership: Simon Kofod-Svendsen's Executive Education Journey

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn