Dét gik vi op i i 2020

Hvad interesserede CSR.dk’s læsere mest i 2020? Der tegner sig et klart billede.Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler fra året der gik.

Et tilbageblik på 2020 - hvad læste CSR.dk's brugere mest? .

22.01.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er næsten uartigt. Sådan at slå ned på bare 15 af de tusindvis af artikler CSR.dk’s redaktion og partnere udgav i løbet af 2020, med ideer, cases, holdninger og rammebetingelser.

Men de 15, som vi har samlet i et tema her, var nu engang dem, som interesserede CSR.dk’s læsere mest. Spørgsmålet er, hvad det er for et billede, det tegner, af CSR-året 2020? Her er tre konklusioner: 

  1. Corona fyldte også for CSR-folk – i starten: To af de tre mest læste artikler handler om, hvad pandemien vil betyde for klima og bæredygtighed. De udkom begge i løbet af den første uge efter den danske regering lukkede landet ned d. 11. marts. Senere artikler om samme emne fangede slet ikke læserne i samme grad.

    Den absolut mest læste artikel i år, slog allerede d. 18. marts fast – med god hjælp fra kollegaer på engelske The Guardian – at selvom man umiddelbart kunne registrere fald i CO2-udledningerne, så skulle man dog ikke tro, at det var en varig tendens.

    CSR.dk’s første opsamling på coronakrisens betydning for arbejdet med bæredygtighed spåede om, at der først ville være fokus på akutte problemer, at nye digitale måder at arbejde på ville vinde frem, at fokus på sundhed som en del af bæredygtighed ville stige, og at de store globale udfordringer ikke forsvandt med corona-krisen. Vores egen vurdering er, at de forudsigelser – som i dag måske synes en kende oplagte – har holdt stik, og at man særligt kan fremhæve, hvordan EU har benyttet perioden til efter vedtagelsen af Green Deal at lægge sig hårdt i selen med at nye aftaler og planer for lovgivning om klimakrav, rapportering, due diligence og corporate governance, som dog først lanceres i 2021.
     
  2. Koryfæernes gøren og laden interesserer mest: Hele fem ud af de 15 artikler har Ørsted, Lego, Ikea, Mærsk, Bestseller og H&M i overskriften. Indholdet af artiklerne svinger fra Ørsteds udnævnelse til verdens mest bæredygtige virksomhed i 2020 over nye strategiske tiltag og så overraskende og knap så positive nyheder om nedlukning af CSR-afdeling og mistanker om tvangsarbejde.
     
  3. CSR-folk vil gerne have råd og ideer til at arbejde med verdensmålene. Således er tre ud af de 15 mest læste artikler opskrifter på, hvordan man lykkes med, oversætter og finder forretningsrelevans i de 17 globale målsætninger.

De øvrige artikler på listen er en blandet landhandel med doughnut-økonomi, forbrugernes forhold til bæredygtighedsbudskaber, og klimaafgifter og håndgranater. Måske ikke så meget håndgranaterne selv, som artiklen om hvordan Forsvaret arbejder med ansvarlige indkøb. Men det er nu spændende nok endda.

Alle artiklerne kan læses som en del af 2021’s første tema, som man kan finde her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

14.09.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online