Dét gik vi op i i 2020

Hvad interesserede CSR.dk’s læsere mest i 2020? Der tegner sig et klart billede.Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler fra året der gik.

Et tilbageblik på 2020 - hvad læste CSR.dk's brugere mest? .

22.01.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er næsten uartigt. Sådan at slå ned på bare 15 af de tusindvis af artikler CSR.dk’s redaktion og partnere udgav i løbet af 2020, med ideer, cases, holdninger og rammebetingelser.

Men de 15, som vi har samlet i et tema her, var nu engang dem, som interesserede CSR.dk’s læsere mest. Spørgsmålet er, hvad det er for et billede, det tegner, af CSR-året 2020? Her er tre konklusioner: 

  1. Corona fyldte også for CSR-folk – i starten: To af de tre mest læste artikler handler om, hvad pandemien vil betyde for klima og bæredygtighed. De udkom begge i løbet af den første uge efter den danske regering lukkede landet ned d. 11. marts. Senere artikler om samme emne fangede slet ikke læserne i samme grad.

    Den absolut mest læste artikel i år, slog allerede d. 18. marts fast – med god hjælp fra kollegaer på engelske The Guardian – at selvom man umiddelbart kunne registrere fald i CO2-udledningerne, så skulle man dog ikke tro, at det var en varig tendens.

    CSR.dk’s første opsamling på coronakrisens betydning for arbejdet med bæredygtighed spåede om, at der først ville være fokus på akutte problemer, at nye digitale måder at arbejde på ville vinde frem, at fokus på sundhed som en del af bæredygtighed ville stige, og at de store globale udfordringer ikke forsvandt med corona-krisen. Vores egen vurdering er, at de forudsigelser – som i dag måske synes en kende oplagte – har holdt stik, og at man særligt kan fremhæve, hvordan EU har benyttet perioden til efter vedtagelsen af Green Deal at lægge sig hårdt i selen med at nye aftaler og planer for lovgivning om klimakrav, rapportering, due diligence og corporate governance, som dog først lanceres i 2021.
     
  2. Koryfæernes gøren og laden interesserer mest: Hele fem ud af de 15 artikler har Ørsted, Lego, Ikea, Mærsk, Bestseller og H&M i overskriften. Indholdet af artiklerne svinger fra Ørsteds udnævnelse til verdens mest bæredygtige virksomhed i 2020 over nye strategiske tiltag og så overraskende og knap så positive nyheder om nedlukning af CSR-afdeling og mistanker om tvangsarbejde.
     
  3. CSR-folk vil gerne have råd og ideer til at arbejde med verdensmålene. Således er tre ud af de 15 mest læste artikler opskrifter på, hvordan man lykkes med, oversætter og finder forretningsrelevans i de 17 globale målsætninger.

De øvrige artikler på listen er en blandet landhandel med doughnut-økonomi, forbrugernes forhold til bæredygtighedsbudskaber, og klimaafgifter og håndgranater. Måske ikke så meget håndgranaterne selv, som artiklen om hvordan Forsvaret arbejder med ansvarlige indkøb. Men det er nu spændende nok endda.

Alle artiklerne kan læses som en del af 2021’s første tema, som man kan finde her.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense