Dét gik vi op i i 2020

Hvad interesserede CSR.dk’s læsere mest i 2020? Der tegner sig et klart billede.Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler fra året der gik.

Et tilbageblik på 2020 - hvad læste CSR.dk's brugere mest? .

22.01.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er næsten uartigt. Sådan at slå ned på bare 15 af de tusindvis af artikler CSR.dk’s redaktion og partnere udgav i løbet af 2020, med ideer, cases, holdninger og rammebetingelser.

Men de 15, som vi har samlet i et tema her, var nu engang dem, som interesserede CSR.dk’s læsere mest. Spørgsmålet er, hvad det er for et billede, det tegner, af CSR-året 2020? Her er tre konklusioner: 

  1. Corona fyldte også for CSR-folk – i starten: To af de tre mest læste artikler handler om, hvad pandemien vil betyde for klima og bæredygtighed. De udkom begge i løbet af den første uge efter den danske regering lukkede landet ned d. 11. marts. Senere artikler om samme emne fangede slet ikke læserne i samme grad.

    Den absolut mest læste artikel i år, slog allerede d. 18. marts fast – med god hjælp fra kollegaer på engelske The Guardian – at selvom man umiddelbart kunne registrere fald i CO2-udledningerne, så skulle man dog ikke tro, at det var en varig tendens.

    CSR.dk’s første opsamling på coronakrisens betydning for arbejdet med bæredygtighed spåede om, at der først ville være fokus på akutte problemer, at nye digitale måder at arbejde på ville vinde frem, at fokus på sundhed som en del af bæredygtighed ville stige, og at de store globale udfordringer ikke forsvandt med corona-krisen. Vores egen vurdering er, at de forudsigelser – som i dag måske synes en kende oplagte – har holdt stik, og at man særligt kan fremhæve, hvordan EU har benyttet perioden til efter vedtagelsen af Green Deal at lægge sig hårdt i selen med at nye aftaler og planer for lovgivning om klimakrav, rapportering, due diligence og corporate governance, som dog først lanceres i 2021.
     
  2. Koryfæernes gøren og laden interesserer mest: Hele fem ud af de 15 artikler har Ørsted, Lego, Ikea, Mærsk, Bestseller og H&M i overskriften. Indholdet af artiklerne svinger fra Ørsteds udnævnelse til verdens mest bæredygtige virksomhed i 2020 over nye strategiske tiltag og så overraskende og knap så positive nyheder om nedlukning af CSR-afdeling og mistanker om tvangsarbejde.
     
  3. CSR-folk vil gerne have råd og ideer til at arbejde med verdensmålene. Således er tre ud af de 15 mest læste artikler opskrifter på, hvordan man lykkes med, oversætter og finder forretningsrelevans i de 17 globale målsætninger.

De øvrige artikler på listen er en blandet landhandel med doughnut-økonomi, forbrugernes forhold til bæredygtighedsbudskaber, og klimaafgifter og håndgranater. Måske ikke så meget håndgranaterne selv, som artiklen om hvordan Forsvaret arbejder med ansvarlige indkøb. Men det er nu spændende nok endda.

Alle artiklerne kan læses som en del af 2021’s første tema, som man kan finde her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

19.01.2026ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

13.01.2026Valified

Sponseret

OK erhverv løfter ESG fra data til drift: Nyt samarbejde skal gøre indsatsen mere håndgribelig for erhvervskunder

13.01.2026CSR.dk

Flügger: Færre ESG-krav giver plads til mere målrettet transparens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00