Coca-Cola erstatter plast med pap i dåseemballage

Et minimalistisk paplåg vil inden længe afløse plastindpakningen omkring Coca-Colas dåse-multipacks i Europa, startende i Polen, Irland og Holland. Løsningen er en del af selskabets globale mål om en affaldsfri forsyningskæde, hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Med KeelClip'en fjerner Coca-Cola al plast fra sine multipacks, hvilket skal være sket i hele Europa inden udgangen af 2021. Foto: Coca-Cola HBC.

22.11.2019

CSR.dk

Det sker på anden side af nytår, til at starte med i Polen, Irland og Holland, hvor den traditionelle plastikwrapping rundt om brandets forskellige multipacks med op til otte dåser bliver skiftet ud med et lille paplåg, der holder sammen på dåserne ovenfra.

Løsningen hedder KeelClip, fordi der på undersiden af paplåget, som i øvrigt er 100 procent genanvendeligt og FSC-mærket, sidder en lille køl, der som på et skib stabiliserer pakken og holder dåserne på plads. Dermed afskaffer løsningen ikke alene plastemballagen, den minimerer også mængden af pap, der er behov for.

Tiltaget vil ifølge Coca-Cola i Holland spare 350.000 kilo ny plast om året, og dermed går det godt i spænd med koncernens globale mål om at gå forrest og skabe mere bæredygtige emballageløsninger, der kan være med til at opnå det langsigtede mål om en affaldsfri forsyningskæde (World Without Waste), hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Som en del af initiativet vil Coca-Cola fjerne al plastikwrapping fra alle sine dåse-multipacks på markederne i Europa inden udgangen af 2021. Coca‑Cola HBC vil investere omkring 100 mio. kr. i KeelClip-løsningen, der skal være ude på alle virksomhedens europæiske markeder (der dog ikke omfatter Danmark) inden førnævnte deadline. De næste lande, der venter i 2020, er Østrig, Italien, Schweiz og Rumænien.

”KeelClip er vores seneste investering i innovative, bæredygtige emballageløsninger. Sammen med de fire vand-brands, vi i år har præsenteret i flasker af 100 procent genanvendt PET, det øgede brug af genanvendt PET generelt, og den fortsatte vægtreduktion på produkterne, er KeelClip endnu et eksempel på vores vilje til at leve op til vores World Without Waste-mål”, siger supply chain-direktør for Coca‑Cola HBC, Marcel Martin.

I Danmark bliver blanding og påfyldning af Coca-Colas produkter håndteret af Carlsberg, hvorfra pressechef Kasper Elbjørn oplyser, at man ikke er bekendt med de præcise planer herhjemme. 

Læs også: Dove lancerer omfattende plan for reduktion af plastik

Fra Coca-Cola Danmark har kommunikationschef Jes Randrup Nielsen denne kommentar:

"Ligesom i resten af Europa arbejder Coca-Cola i Danmark med konkrete bæredygtighedsplaner, deriblandt hvordan vi reducerer mængden af ny plastic, vi anvender til emballage. I løbet af 2020 vil vi kunne løfte sløret for, hvad disse planer præcist indebærer", skriver han til CSR.dk.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle