Bygherrer må gerne stille krav om kædeansvar til entreprenører

For nok første gang har CSR-klausuler været genstand for en juridisk sag, og deres gyldig- og lovlighed blev bekræftet. Betyder at virksomheder skal tænke sig godt om i deres valg af underleverandører.

Krav om kædeansvar for arbejdsvilkår og menneskerettigheder, miljø og anti-korruption er blevet bekræftet som lovlige i byggesektoren..

26.08.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Må en bygherre holde en entreprenør ansvarlig, hvis en underleverandør ikke lever op til en arbejdsklausul eller krav om at respektere en række internationale konventioner og deklarationer om menneskerettigheder, miljø og korruption? Eller er det i strid med diverse forhold i EU-retten?

Dét spørgsmål er blevet testet i Klagenævnet for Udbud. Konkret har Dansk Byggeri anlagt sagen mod Region Hovedstaden over en entreprise i forbindelse med udbygningen af Herlev Hospital.

Indbygget i kontrakten var klausuler om menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, miljø og anti-korruption, og et krav om at entreprenøren sikrede at ikke bare egne ansatte, men også ansatte hos underleverandører aflønnes etc. på niveau med danske aftaler. Var det ikke tilfældet kunne entreprenøren stilles til ansvar og sanktioner sættes i værk.

Det mente Dansk Byggeri var i strid med flere principper i EU-lovgivningen, og det spørgsmål skulle Klagenævnet for Udbud tage stilling til.

Konsekvenser for virksomheder
Klagenævnet kom med sin afgørelse tidligt i august måned 2016, og de så ingen grund til at skrue ned for forventningerne til kædeansvar, både når det handler om danske løn- og arbejdsvilkår og om internationale standarder. Det gjorde de helt klart i deres afgørelse.

Virksomhederne bør lægge godt mærke til den afgørelse, for det har konsekvenser. Thomas Trier, jurist hos Deloitte, forklarer disse på LinkedIn:

”Afgørelsen er blandt andet interessant, fordi den ikke alene omhandler arbejdsklausuler men også krav om respekt for internationale anerkendte menneskerettigheder mv. Virksomhederne bør derfor på forhånd sikre sig ved at bruge underentreprenører, de kender, og som de ved, kan håndtere disse krav. Dette kan også opfattes som et behov for at udvise den nødvendige omhu i forhold til valget af underleverandører.”

Han peger også på, at de offentlige udbydere samtidig nok skal oppe sig lidt på kontrolsiden.

Er det en principiel afgørelse?
Dansk Byggeris jurist mener dog ikke at afgørelsen er principiel. ”Udbyder bliver nødt til ved hver enkelt udbud at vurdere, om vilkårene i øvrigt bliver overholdt,” sagde han til avisen.dk som en kommentar til afgørelsen.

3F er som forventet ikke enige i den udlægning. Deres repræsentant sagde:

”Dermed er det skåret ud i pap, at klausuler er kommet for at blive og er et naturligt redskab i offentlige bygherres udbud.  Med så entydig en afgørelse kan der ikke længere være tvivl om retstilstanden ved offentlige byggerier, og nu må Dansk Byggeris protester stoppe.” 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00