Britiske fagforeninger raser: PensionDanmark bag social dumping i Storbritannien

To af de største britiske fagforeninger anklager PensionDanmark for at medvirke til underbetale kroatiske arbejdere på byggeprojekter i Storbritannien. To danske byggevirksomheder er involveret.

PensionDanmark holdt mandag i denne uge møde med britiske fagforeninger, der protesterer over arbejdsforhold på britiske kraftværker, hvor den danske pensionskasse er hovedinvestorer. Foto: PensionDanmark. .

11.04.2017

Clara Hennecke Mikkelsen, CSR.dk

”Hvis de danske investorer og byggevirksomheder havde lignende ordning kørende hjemme i Danmark, ville de stå over for en fængselsstraf”.

Det er store ord, Phil Whitehurst fra den britiske fagforening GMB har fremme om en sag, der lige nu raser i den britiske byggebranche.

GMB er sammen med Unite, Storbritanniens største fagforening for byggearbejdere, i gang med en kampagne mod PensionDanmark i en sag om underbetalt arbejde, som pensionsfonden ifølge organisationerne gør sig skyldig i.

Danske virksomheder bag britisk underbetaling
Anklagen lyder på, at kroatiske byggearbejdere bliver underbetalt i strid med branchens overenskomster. Deres løn skulle være 61 procent under normen. Den sociale dumping, som fagforbundene kalder det, foregår på byggeriet af to britiske biomassekraftværker, ejet af Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), hvor PensionDanmark er den største investor.

Arbejderne er ansat af underentreprenørerne hyret af de danske virksomheder Babcock & Wilcox Vølund og Wain Scandinavian Contractor, som har kontrakten på byggeopgaven.

Læs også: Arbejdere angriber H&M-fabrik i Myanmar

Underbetaling og brud på overenskomster er ulovligt i Danmark, men det samme er ikke tilfældet i Storbritannien. Det vækker derfor især fagforeningernes vrede, at PensionDanmark støtter projekter med forhold, der aldrig ville være blevet accepteret i hjemlandet:

”Det er højeste grad af hykleri, når virksomheder vender det blinde øje til og tillader udnyttelse af arbejdere i Storbritannien for at opnå profit, når samme praksisser er ulovlige i Danmark”, siger Bernard McAulay fra Unite.

Opråb til den danske regering
Fagforeningernes kampagne har ført til en fysisk protest, der fandt sted mandag i denne uge foran PensionDanmarks kontorer på Langelinje. Medlemmer fra både Unite og GMB indsamlede underskrifter med det formål at engagere den danske regering i en undersøgelse af de involverede parter.

Samtidig holdt repræsentanter fra fagforeningerne møde med PensionDanmark, der efterfølgende udtalte:

”Når vi investerer, både direkte og gennem CIP, har vi blandt andet bestemmelser angående lønninger og arbejdsforhold, som også gælder underleverandører og –entreprenører. Vi støtter selvfølgelig ikke underbetaling”, siger Jens-Christian Stougaard, direktør i PensionDanmark, til pensionskassemediet IPE.

Læs også: Akademikernes Centralorganisation nedsætter ekspertpanel til stressramte vidensarbejdere

Bernard McAulay udtalte også umiddelbart efter mødet til IPE, at han tror på, at PensionDanmark nu vil handle, og at der er aftalt fremtidige møder mellem fagforeningerne og pensionskassen.

-CHM 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J