Brancheforening vender sig udad

Miljøteknisk Brancheforening har skiftet navn til Dansk Miljøteknologi og lægger med nye vedtægter samt ansættelse af tidligere MF, Jørn Jespersen op til en langt mere offensiv linje.

06.02.2008

CSR.dk

Det nye Dansk Miljøteknologi vil have Danmark tilbage i førertrøjen, når det gælder udvikling af miljøteknologi.
På en meget velbesøgt ekstraordinær generalforsamling den 17. januar besluttede den tidligere Miljøteknisk Brancheforening at udskifte både foreningens navn og formål. Ansættelsen af tidligere MF og formand for folketingets miljøudvalg, Jørn Jespersen som sekretariatschef og politisk rådgiver skal give foreningen, som nu hedder Dansk Miljøteknologi, en stærkere og mere udadvendt profil.

Jørn Jespersen skal stå i spidsen for en omfattende handlingsplan, der skal sikre miljøbranchen flere medlemmer og en stærkere stemme i den miljøpolitiske debat. Foreningens medlemsvirksomheder arbejder med vandmiljø, vandforsyning og spildevand.

”Brancheforeningen har hidtil været ret indadvendt og ”ingeniøragtig”, så den har ikke haft så stor gennemslagskraft. Den blev jo dannet, da vandmiljøplanerne var nye, og der for alvor skulle bygges rensningsanlæg, så udgangspunktet var et helt andet, siger han.

Stort eksportpotentiale
I dag står vi med nogle anderledes problemer, nemlig trusler om oversvømmelser og i nogle områder af landet knaphed på rent grundvand.

”Vores medlemmer kan være med til, at vi overkommer nogle af de største miljøudfordringer, vi har herhjemme. Det drejer sig om, hvordan vi håndterer og undgår oversvømmelser, hvordan vi sikrer rent grundvand, hvordan vi nedbringer forureningen af vores vandløb, søer og kyster. Og vi er dygtige i Danmark, men der skal handles hurtigt, hvis vi vil forebygge kommende oversvømmelser og have nok rent grundvand til de fremtidige generationer. Derudover kræver EU’s vandrammedirektiv, at vi også sørger for et godt vandmiljø”, fortæller formand Jesper Nybo Andersen, som mener, at sidste sommers oversvømmelser meget vel kan være en forsmag på fremtidens vejr.

”Mange steder har afløbssystemet ikke kunne følge med de store mængder nedbør. Desuden er investeringerne i kloaknettet forsømt gennem de sidste mange år, og vi står med et kæmpe efterslæb. Hvis vi også skal gøre afløbssystemet klar til fremtidens nedbør, kræver det massive investeringer. Men kreative og intelligente løsninger kan gøre det billigere og samtidig give en bedre natur – det har vi allerede mange gode bud på,” fortæller han.

Men det er ikke kun et dansk problem, derfor er eksport også et kernepunkt for ham og den nye forening.

”Vi sælger allerede en hel del miljøteknologisk knowhow til udlandet. Men potentialet for eksport af dansk miljøteknologi til blandt andet lande i Østeuropa og Asien er enormt. Hvis vi satser nu, vil det i højere grad blive vores teknologi, der bliver efterspurgt”, siger Jesper Nybo Andersen.

I en større sammenhæng
Ifølge Jørn Jespersen har den nye forening siden dannelsen fået seks nye medlemmer, så man nu er oppe på 23.

”Vi vil meget gerne have alle med, og samtidig vil vi på sigt gerne dække flere områder, så vi vil søge et tæt samarbejde med virksomheder, der arbejder inden for luft og jord. I første omgang bliver det nok ikke i form af et medlemskab. Vi vil henvende os til dem og opfordre dem til at danne netværk, og på længere sigt kan vi måske finde sammen,” siger han.

Hvad angår energiteknologi forestiller han sig ikke en tilsvarende sammenslutning.

”Vi vil naturligvis samarbejde med de virksomheder, der arbejder med området, men de er allerede velorganiserede, så behovet er ikke det samme,” siger han.

Målet er at påvirke
Dansk Miljøteknologi har som mål at påvirke politiske beslutninger i kommunerne og nationalt.

”Derfor har vi også indledt et udvidet samarbejde med kommunerne, vi samarbejder med Miljøstyrelsen, og vi har haft foretræde for miljøudvalget,” siger Jørn Jespersen. Også DANVA er foreningen i dialog med – bl.a. om at nedbringe elforbruget i vand- og spildevandssektoren.

Politisk opbakning
I hvert fald før folketingsvalget havde brancheforeningen politisk opbakning til sine forslag.

”Før valget spurgte vi folketingets miljøordførere, om de mente, at der blev investeret nok i afløb og klimatilpasning. Vi fik svar fra Eyvind Vesselbo (V), Torben Hansen (S), Ole Glahn (R), Steen Gade (SF) og Per Clausen (EL), og alle svarede, at investeringsniveauet var for lavt,” fortæller Jørn Jespersen.

”Sommerens oversvømmelser har helt sikkert sat sine spor i det politiske landskab. Nu må vi bare håbe, at der er vilje til at lave en form for tiltag der sikrer, at de enkelte kommuner foretager de nødvendige investeringer,” slutter Jørn Jespersen.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online