Biobrændstof til festlige lejligheder

Under klimatopmødet kan danske og udenlandske ministre køre rundt på E85-brændstof, som bruges i Sverige, mens det i Danmark kun hentes frem ved festlige lejligheder. ”Alt pynter jo på en mødding,” siger professor Claus Felby til ing.dk.

30.06.2009

CSR.dk

Biobrændstof har ikke fået noget gennembrud i Danmark, og det skyldes ifølge biobrændstof-professor Claus Felby fra Københavns Universitet, at politikerne i modsætning til deres svenske kolleger ikke har gjort noget for at fremme brugen af anden-generations-biobrændstof. Derimod kan toppolitikerne under klimatopmødet til december køre på det miljørigtige E85-brændstof, der består af 85 procent bioethanol, som er udvundet af halm og fremstillet af Dong-selskabet Inbicon. Det skriver ing.dk.

I Sverige får forbrugerne kontante fordele, hvis de vælger at købe en flexifuel-bil med blandt andet kontant belønning ved køb og lavere brændstofafgift. E85-bilerne kan desuden parkeres gratis i en lang række større svenske byer. Sidste år nåede antallet af E85-biler i Sverige op på 100.000.

»Det er paradoksalt, at Danmark er teknologisk førende inden for anden-generations-bioethanol, men mens vi stadig skændes om for eksempel afbrænding, bliver vi overhalet indenom af andre lande i forhold til at skabe et marked for brugen af teknologierne,« siger Claus Felby til ing.dk

»Bioethanolbiler under klimatopmøde er fint nok. Alt pynter jo på en mødding. Men vi kan ikke nøjes med signalpolitik med den klimamæssige udfordring, vi står over for. Der er brug for helt andre boller på suppen end en stribe miljøvenlige biler på et klimatopmøde,« siger Claus Felby, som ikke mener, at det er realistisk at satse ensidigt på elbilerne. Han tilføjer, at biobrænstof godt kan være bæredygtigt.

»Der er gode og dårlige måder at lave biobrændsel på. Vi kan godt gøre dem bæredygtige, hvis vi er parate til at betale for det,” siger han men tilføjer, at ”der er brug for fødselshjælp, hvis E85 skal komme ud over laboratorierne i Danmark og virkelig gøre en forskel for miljøet. Her kan vi ikke læne os op ad de rå markedskræfter. Markedet er ligeglad med klimaet,« siger Claus Felby.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K