Arla Foods vinder ny transportpris

DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans har i år søsat en ny pris, Den Grønne Transportpris, der skal øge opmærksomheden omkring transportbranchens grønne initiativer. Den første vinder er Arla Foods.

Med Den Grønne Transportpris vil DTL - Danske Vognmænd og Jyske Finans sætte fokus på transportbranchens grønne initiativer. Arkivfoto..

17.11.2021

CSR.dk

Transportsektoren er en af de mest klimabelastende sektorer i verden, med den største udledning af CO2. Derfor har DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans slået et slag for at få de grønne initiativer og idéer frem blandt landets transportvirksomheder med Den Grønne Transportpris, der blev uddelt for første gang i september i år. Det skriver Viborg Folkeblad.

“Vognmændene interesserer sig i lighed med mange andre danskere for den grønne omstilling af deres erhverv. Trods den megen usikkerhed er der vognmænd, der har taget springet og forsøgt sig med nogle af de grønne teknologier eller har taget andre initiativer for at nedbringe deres klimabelastning”, sagde DTL – Danske Vognmænds administrerende direktør Erik Østergaard til prisuddelingen.

Læs også: Hollandske miljøzoner fremtvinger fossilfri fragt fra 2025

Prisen blev uddelt på transportmessen Transport 2021, og satte fokus på idéer som udfasning af sort energi, grønne uddannelser og investering i klimavenligt materiel. I alt var der ni nominerede til prisen, hvor Arla Foods løb med førstepladsen, HV-transport med andenpladsen og vognmand Anders Bay fik tildelt tredjepladsen.

Arla Foods blev udmærket prisen, da virksomheden har investeret i en række ellastbiler, der skal distribuere mælk i Storkøbenhavn.

Herning-virksomheden H.V. Transports andenplads begrundede juryen med, at virksomheden selv har taget initiativ til at deltage i den grønne omstilling ved at investere i et vogntog til transport af gylle, hvor den trækkende del af vogntoget kører på biogas.

Læs også: København kommer ni varebiler tættere på en partikelfri luft

Vognmand Poul Jørgensen fra H.V. Transport efterlyste selv i sin takketale, at politikerne kommer på banen og gør det lettere at køre på CO2-venlige brændstoffer.

Anders Bays vandt tredjepladsen gennem mere klimavenlig kørsel, som har resulteret i en betydelig CO2-reduktion. Derudover indsamler virksomheden regnvand på matriklen, som bruges til rengøring af lastbilerne, mens varme og strøm generes gennem solceller på taget.

- HCL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Træning i: CSRD og CSDDD (2025)

Fra Due Diligence til lovgivning: Gå fra analyse til handling med CSRD og CSDDD

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Etisk Handel Danmark - Overgaden Oven Vandet 10, st, København

Cabi
Webinar
Effektive rutiner i samarbejdet om sygefravær

På dette webinar får du viden om og inspiration til, hvordan du kan være med til at skabe effektive rutiner i jeres samarbejde omkring sygefravær, så I får sat handling bag ordene.

Dato

18.09.2025

Tid

10:15

Sted

Online