Arla Foods vinder ny transportpris

DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans har i år søsat en ny pris, Den Grønne Transportpris, der skal øge opmærksomheden omkring transportbranchens grønne initiativer. Den første vinder er Arla Foods.

Med Den Grønne Transportpris vil DTL - Danske Vognmænd og Jyske Finans sætte fokus på transportbranchens grønne initiativer. Arkivfoto..

17.11.2021

CSR.dk

Transportsektoren er en af de mest klimabelastende sektorer i verden, med den største udledning af CO2. Derfor har DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans slået et slag for at få de grønne initiativer og idéer frem blandt landets transportvirksomheder med Den Grønne Transportpris, der blev uddelt for første gang i september i år. Det skriver Viborg Folkeblad.

“Vognmændene interesserer sig i lighed med mange andre danskere for den grønne omstilling af deres erhverv. Trods den megen usikkerhed er der vognmænd, der har taget springet og forsøgt sig med nogle af de grønne teknologier eller har taget andre initiativer for at nedbringe deres klimabelastning”, sagde DTL – Danske Vognmænds administrerende direktør Erik Østergaard til prisuddelingen.

Læs også: Hollandske miljøzoner fremtvinger fossilfri fragt fra 2025

Prisen blev uddelt på transportmessen Transport 2021, og satte fokus på idéer som udfasning af sort energi, grønne uddannelser og investering i klimavenligt materiel. I alt var der ni nominerede til prisen, hvor Arla Foods løb med førstepladsen, HV-transport med andenpladsen og vognmand Anders Bay fik tildelt tredjepladsen.

Arla Foods blev udmærket prisen, da virksomheden har investeret i en række ellastbiler, der skal distribuere mælk i Storkøbenhavn.

Herning-virksomheden H.V. Transports andenplads begrundede juryen med, at virksomheden selv har taget initiativ til at deltage i den grønne omstilling ved at investere i et vogntog til transport af gylle, hvor den trækkende del af vogntoget kører på biogas.

Læs også: København kommer ni varebiler tættere på en partikelfri luft

Vognmand Poul Jørgensen fra H.V. Transport efterlyste selv i sin takketale, at politikerne kommer på banen og gør det lettere at køre på CO2-venlige brændstoffer.

Anders Bays vandt tredjepladsen gennem mere klimavenlig kørsel, som har resulteret i en betydelig CO2-reduktion. Derudover indsamler virksomheden regnvand på matriklen, som bruges til rengøring af lastbilerne, mens varme og strøm generes gennem solceller på taget.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus