Arla Foods vinder ny transportpris

DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans har i år søsat en ny pris, Den Grønne Transportpris, der skal øge opmærksomheden omkring transportbranchens grønne initiativer. Den første vinder er Arla Foods.

Med Den Grønne Transportpris vil DTL - Danske Vognmænd og Jyske Finans sætte fokus på transportbranchens grønne initiativer. Arkivfoto..

17.11.2021

CSR.dk

Transportsektoren er en af de mest klimabelastende sektorer i verden, med den største udledning af CO2. Derfor har DTL – Danske Vognmænd og Jyske Finans slået et slag for at få de grønne initiativer og idéer frem blandt landets transportvirksomheder med Den Grønne Transportpris, der blev uddelt for første gang i september i år. Det skriver Viborg Folkeblad.

“Vognmændene interesserer sig i lighed med mange andre danskere for den grønne omstilling af deres erhverv. Trods den megen usikkerhed er der vognmænd, der har taget springet og forsøgt sig med nogle af de grønne teknologier eller har taget andre initiativer for at nedbringe deres klimabelastning”, sagde DTL – Danske Vognmænds administrerende direktør Erik Østergaard til prisuddelingen.

Læs også: Hollandske miljøzoner fremtvinger fossilfri fragt fra 2025

Prisen blev uddelt på transportmessen Transport 2021, og satte fokus på idéer som udfasning af sort energi, grønne uddannelser og investering i klimavenligt materiel. I alt var der ni nominerede til prisen, hvor Arla Foods løb med førstepladsen, HV-transport med andenpladsen og vognmand Anders Bay fik tildelt tredjepladsen.

Arla Foods blev udmærket prisen, da virksomheden har investeret i en række ellastbiler, der skal distribuere mælk i Storkøbenhavn.

Herning-virksomheden H.V. Transports andenplads begrundede juryen med, at virksomheden selv har taget initiativ til at deltage i den grønne omstilling ved at investere i et vogntog til transport af gylle, hvor den trækkende del af vogntoget kører på biogas.

Læs også: København kommer ni varebiler tættere på en partikelfri luft

Vognmand Poul Jørgensen fra H.V. Transport efterlyste selv i sin takketale, at politikerne kommer på banen og gør det lettere at køre på CO2-venlige brændstoffer.

Anders Bays vandt tredjepladsen gennem mere klimavenlig kørsel, som har resulteret i en betydelig CO2-reduktion. Derudover indsamler virksomheden regnvand på matriklen, som bruges til rengøring af lastbilerne, mens varme og strøm generes gennem solceller på taget.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

08.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.