Globale fragtkunder vil skabe grønne shipping-løsninger

Med Amazon og Ikea i spidsen forsøger en gruppe af virksomheder at skabe større efterspørgsel på grønne brændsler

14.11.2024

CSR.dk

Zero Emissions Maritime Buyers Alliance (ZEMBA) skyder i januar 2025 verdens første store udbud af store fragtkontrakter på e-brændstoffer i gang. 

Alliancen blev stiftet i 2023 af Amazon, Patagonia og Tchibo netop for at få sat gang i produktionen af bæredygtige brændstoffer til shipping. I dag har alliancen over 40 medlemmer. 

Nu opfordrer ZEMBA verdens containerrederier til at byde på på de store kontrakter, som kan gå til at konsortium eller flere leverandører. 

Udbuddet vil bestå af tre til fem-årige kontrakter på transport med e-brændstoffer. Udbuddet dækker en fragtmængde på estimeret 1,4 millioner tyvefods containere. Kontrakterne forventes at skulle effektueres fra 2027. Ifølge alliancen ville udledningerne af drivhusgasser blive reduceret med omkring 470.000 ton, fordi fossile energikilder skiftes ud med vedvarende.

”Dette er måden, man kommer på sporet til netto-nul,” siger Carl Berger, der står i spidsen for bæredygtighed og eksport hos Amazon Global Logistics, ifølge Reuters.

Udbud og efterspørgsel

Flere shippingvirksomheder, som f.eks. Mærsk, Evergreen og Ocean Network Express har lagt ordrer på skibe, der kan sejle på e-methanol og arbejder på at sikre sig forsyninger af dette drivmiddel. Det går dog så dårligt med det, at f.eks. Mærsk er har bestilt skibe med flydende gas (LNG) som drivmiddel, netop på grund af de usikre forsyningsforhold. E-brændstoffer er simpelthen en global mangelvare, da produktionen slet ikke kan følge med.

Det er da også i lyset af misforholdet mellem produktionen og efterspørgslen af e-brændstoffer alliancens fælles udbud skal ses. 

Samtidig driver forsyningsusikkerheden priserne op, så e-brændstoffer i dag er væsentligt dyrere end traditionelle brændstoffer i shipping. 

Alliancens medlemmer er indstillet på, at de kommer til at betale ekstra for færre udledninger, men de forventer samtidig, at de med deres tiltag kan sætte i skub i produktionen og presse priserne ned, samtidig med at de får mulighed for at indfri deres reduktionsmål.

“Når først markedet kommer i gang, vil vi se priserne falde,” sagde alliancens CEO Ingrid Irigoyen til Reuters.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark