Globale fragtkunder vil skabe grønne shipping-løsninger

Med Amazon og Ikea i spidsen forsøger en gruppe af virksomheder at skabe større efterspørgsel på grønne brændsler

14.11.2024

CSR.dk

Zero Emissions Maritime Buyers Alliance (ZEMBA) skyder i januar 2025 verdens første store udbud af store fragtkontrakter på e-brændstoffer i gang. 

Alliancen blev stiftet i 2023 af Amazon, Patagonia og Tchibo netop for at få sat gang i produktionen af bæredygtige brændstoffer til shipping. I dag har alliancen over 40 medlemmer. 

Nu opfordrer ZEMBA verdens containerrederier til at byde på på de store kontrakter, som kan gå til at konsortium eller flere leverandører. 

Udbuddet vil bestå af tre til fem-årige kontrakter på transport med e-brændstoffer. Udbuddet dækker en fragtmængde på estimeret 1,4 millioner tyvefods containere. Kontrakterne forventes at skulle effektueres fra 2027. Ifølge alliancen ville udledningerne af drivhusgasser blive reduceret med omkring 470.000 ton, fordi fossile energikilder skiftes ud med vedvarende.

”Dette er måden, man kommer på sporet til netto-nul,” siger Carl Berger, der står i spidsen for bæredygtighed og eksport hos Amazon Global Logistics, ifølge Reuters.

Udbud og efterspørgsel

Flere shippingvirksomheder, som f.eks. Mærsk, Evergreen og Ocean Network Express har lagt ordrer på skibe, der kan sejle på e-methanol og arbejder på at sikre sig forsyninger af dette drivmiddel. Det går dog så dårligt med det, at f.eks. Mærsk er har bestilt skibe med flydende gas (LNG) som drivmiddel, netop på grund af de usikre forsyningsforhold. E-brændstoffer er simpelthen en global mangelvare, da produktionen slet ikke kan følge med.

Det er da også i lyset af misforholdet mellem produktionen og efterspørgslen af e-brændstoffer alliancens fælles udbud skal ses. 

Samtidig driver forsyningsusikkerheden priserne op, så e-brændstoffer i dag er væsentligt dyrere end traditionelle brændstoffer i shipping. 

Alliancens medlemmer er indstillet på, at de kommer til at betale ekstra for færre udledninger, men de forventer samtidig, at de med deres tiltag kan sætte i skub i produktionen og presse priserne ned, samtidig med at de får mulighed for at indfri deres reduktionsmål.

“Når først markedet kommer i gang, vil vi se priserne falde,” sagde alliancens CEO Ingrid Irigoyen til Reuters.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online