50 virksomheder kan ikke redegøre for, hvor deres anvendte soja stammer fra

Stammer sojaen, der bruges i fødevareproduktionen, fra ryddede skovområder i Sydamerika? Det spørgsmål kan Danish Crown, Arla og 48 andre internationale virksomheder ikke besvare. Det møder kritik fra Greenpeace.

Danmark importerer hvert år 1,6 millioner ton soja fra lande som Argentina og Brasilien, der er i fuld gang med at fælde store dele af regnskoven..

12.08.2019

CSR.dk

50 store internationale fødevarevirksomheder får kritik af Greenpeace, fordi de ikke kan redegøre for, at den soja, der bruges i fødevarerne, ikke stammer fra områder i Sydamerika, hvor der sker massiv skovrydning til skade for miljø, klima og natur.

Læs også: Sojaproduktion gør lokalbefolkning syge

Ifølge Landbrugsavisen er de danske virksomheder Arla og Danish Crown at finde på Greenpeaces liste sammen med internationale giganter som Nestlé og Unilever.

"Danmark importerer hvert år 1,6 millioner ton soja fra lande som Argentina og Brasilien, der er i fuld gang med at fælde store dele af regnskoven”, siger politisk konsulent i Greenpeace, Jan Søndergård, til Arbejderen.dk.

”En stor del af sojaen indgår i Danish Crowns og Arlas produktion - både i slagtesvin og køer og tilsættes i en række produkter, eksempelvis sojamælk".

Danish Crown lever ikke op til egne mål
Jan Søndergård fortæller, at man har bedt Danish Crown og Arla om at sende dokumentation for, at landmændene ikke anvender soja fra afskovede områder, men at man ikke har fået den. Selskaberne dokumenterer dog, at man overholder loven.

I Danish Crown indrømmer kommunikationschef, Astrid Gade Nielsen, at man ikke lever op til egne målsætninger, men hun forventer, at der vil være sket noget på området om et år.

"Vi har tilsluttet os de internationale principper om at stoppe skovrydning. Vi har givet et løfte, og derfor er vi nødt til kunne svare på, hvordan vi konkret vil sikre, at vores leverandører ikke bidrager til øget skovrydning. Vi kan ikke have en bæredygtighedsstrategi uden samtidig at tænke bæredygtighed og gennemsigtighed ind i hele vores kæde", siger hun til Arbejderen.dk.

Læs også: Soja i dansk svinefoder kommer fra ryddede skovområder

Arla svarer derimod, at man ikke er enig i kritikken om, at man ikke gør nok for at forhindre skovrydning.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026DTU

Sponseret

Building Sustainable Leadership: Simon Kofod-Svendsen's Executive Education Journey

15.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online