5 hurtige til Rikke Dreyer

I slutningen af november talte Rikke Dreyer, chefkonsulent for Samfundsansvar i SKI og formand for Forum for Bæredygtige Indkøb, til Udbudsdagen på Børsen i København. Hun mener, at de danske virksomheder bør starte deres bæredygtige indkøb, hvor der er værktøjer og et stort udvalg af grønne produkter.

13.12.2013

CSR.dk

Rikke Dreyer, chefkonsulent for Samfundsansvar i SKI og formand for Forum for Bæredygtige Indkøb. Foto: Privat. .

1. Hvad er den største udfordring inden for grønt indkøb?
Manglende viden er den barriere, som indkøbere i såvel offentlige som private organisationer, selv peger på som den væsentligste. Man er simpelthen usikker på, hvordan man bærer sig ad med at købe grønt og kender ikke de værktøjer, vejledninger, miljømærkeordninger med videre der findes.

Læs også: Nu kan de grønne indkøbsmål nås

Prisen for de grønne varer og manglende ledelsesmæssig opbakning er også nogle af de barrierer, som indkøberne nævner.

2. Hvad er dit råd til danske virksomheder, der planlægger at investere i bæredygtige indkøb?
Et godt råd vil være at starte på de områder, hvor det er let, eksempelvis fordi der findes værktøjer og et stort udvalg af grønne og miljømærkede produkter, og hvor der samtidig kan hentes en gevinst for både miljøet og pengepungen.

Ved at købe ind efter de samlede omkostninger, der er forbundet med at anskaffe, bruge og bortskaffe et produkt, som for eksempel en computer eller en kopimaskine, vil man kunne nedbringe de samlede omkostninger for miljø og økonomi på en relativt let tilgængelig måde.

3. Hvordan kommer virksomhederne i gang?
Begynd på få udvalgte områder og få en succes dér.  Start for eksempel med at købe energieffektive produkter, såsom computere og dokumentér de opnåede besparelser. Det kan også være vejen til et stærkere ledelsesfokus.

Papir, tryksager, rengøring og hygiejneprodukter er andre eksempler på områder, hvor det er let at starte, fordi der findes et stort udvalg af miljømærkede varer – både Blomst- og Svanemærkede samt FSC-mærkede varer.

4. Kan du henvise til bestemte værktøjer?
På SKI’s hjemmeside findes værktøjer til beregning af de totale omkostninger ved indkøb af it-udstyr og kopi/print-produkter. Der er tale om værktøjer i Excel, som er lige til at bruge i et konkret indkøb.

Jeg kan også henvise til en helt ny hjemmeside ’Den Ansvarlige Indkøber’ under udbudsportalen.dk, der samler værktøjer til grønne og bæredygtige indkøb.

Forum for Bæredygtige Indkøb har også en hjemmeside, hvor der blandt andet er samlet mange grønne indkøbscases, som man kan lade sig inspirere af. Man kan også tilmelde sig Forummets nyhedsbrev og derigennem holde sig opdateret om nyheder og arrangementer om grønne indkøb.

5. Hvordan ser fremtiden ud for grønt indkøb i Danmark?
Der er høje forventninger til, at indkøb skal bidrage til at løse de store udfordringer, vi står overfor -ikke kun i forhold til miljø og klima, men også i forhold til vækst og beskæftigelse.

Om SKI

SKI er en central indkøbsorganisation, der gennemfører EU-udbud på vegne af den offentlige og halvoffentlige sektor og etablerer såkaldte rammeaftaler på en række vare- og tjenesteydelsesområder.
 

Regeringen er netop kommet med en strategi for intelligent offentligt indkøb, som har fokus på både at effektivisere indkøbet og fremme innovation og bæredygtighed.

Læs også: Endnu en kommune satser på grønne indkøb

Jeg tror personligt, det vil være kendetegnende for fremtidens grønne og bæredygtige indkøb, at de løftes ind i den samlede indkøbsstrategi, så den i stigende grad bidrager til at skabe udvikling, innovation og overskud for den tredobbelte bundlinje – den grønne, den sociale og den økonomiske.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg