Ørsted udvider krav om 100 procent vedvarende energi til alle leverandører

Ørsted bliver det første energiselskab i verden, der stiller krav til alle sine leverandører om, at de skal anvende 100 % vedvarende energi i 2025.

Der skal ikke så få leverancer til, når vindmølleparker etableres, som her ved Anholt. Foto: Ørsted.

12.08.2022

CSR.dk

Siden 2020 har Ørsted haft et program for reduktion af forsyningskædens CO2-udledning, for at nå sit mål om at blive CO2-neutral inden 2040. Det er erfaringerne fra dette arbejde, som nu skal benyttes, når målgruppen fra programmet udvides fra at omfatte kun de strategiske leverandører til at omfatte alle leverandører.

Ørsteds forventning er, at alle leverandører dækker 100 procent af deres elforbrug med vedvarende energi ved f.eks. at investere i vedvarende energiaktiver på egne lokationer, at indgå elkøbsaftaler (PPA’er) bundet til vedvarende energiprojekter eller at købe certifikater på vedvarende energi. Ørsted oplyser, at de gerne vejleder sine leverandører i vedvarende energi, så de kan vælge de bedste løsninger.

De strategiske leverandører, der repræsenterer over 60 procent af Ørsteds samlede udgifter til indkøb og de CO2-kategorier, der er mest påvirket, som f.eks. produktionen af vindmøller, fundamenter, kabler, transformerstationer og andre komponenter og ydelser.

Læs også: Ørsted og DSV tester dronelevering på åbent hav

Ifølge Ørsted har indsatsen med denne gruppe allerede ført til store fremskridt i løbet af de første to år. De fleste involverede leverandører har allerede indført 100 procent brug af vedvarende elektricitet eller har forpligtet sig til at nå dertil inden 2025.

”Vi sætter stor pris på den indsats, som alle eksisterende og nye leverandører, der deler vores ambitioner og vil forpligte sig til at anvende 100 % vedvarende energi, leverer. Vi glæder os til at arbejde sammen om at nå dette mål så hurtigt som muligt og til at sætte en ny standard for branchen for vedvarende energi,” siger Mads Nipper, koncernchef og administrerende direktør for Ørsted.

Vigtigt at dele erfaringer
Ørsted har desuden for nylig tilsluttet sig 1,5 °C Supply Chain Leaders-initiativet, som er en platform, hvor virksomheder kan dele deres tilsagn om og erfaringer med at samarbejde med deres forsyningskæder om at begrænse klimaforandringerne. Her har Ørsted sat sig i spidsen for en gruppe for 100 procent vedvarende energi.

I en pressemeddelelse forklarer Ørsted vigtigheden af, at virksomhederne, der skal levere på regeringer i hele verdens planer om hurtigt at opskalere og udbygge vedvarende energi, bør sætte sig for at sikre, at vedvarende energi produceres korrekt fra starten. Det indebærer at branchen ikke kan nøjes med at handle ansvarligt ved at udbygge den vedvarende energis kapacitet, men også ved at stille højere krav til leverandørernes energikilder og på den måde fremskynde en omstilling i hele værdikæden.


- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

30.09.2025CSR.dk

Klar til en ny æra for plastsortering

29.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer nye referencedesigns med integreret energistyring og væskekøling

25.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Mød fremtidens industriløsninger - og kom med til Schneider Electric's After Party på HI-messen!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 4: Samarbejdsudvikling som ydelse

Tag din chef med, når vi dykker ned i, hvordan samarbejdsudvikling kan blive et forretningsparameter. Hvordan kan det indgå i udbud og tilbud, og hvordan kan det skabe reel værdi for jeres virksomhed og for branchen?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Tilgår