Ørsted udvider krav om 100 procent vedvarende energi til alle leverandører

Ørsted bliver det første energiselskab i verden, der stiller krav til alle sine leverandører om, at de skal anvende 100 % vedvarende energi i 2025.

Der skal ikke så få leverancer til, når vindmølleparker etableres, som her ved Anholt. Foto: Ørsted.

12.08.2022

CSR.dk

Siden 2020 har Ørsted haft et program for reduktion af forsyningskædens CO2-udledning, for at nå sit mål om at blive CO2-neutral inden 2040. Det er erfaringerne fra dette arbejde, som nu skal benyttes, når målgruppen fra programmet udvides fra at omfatte kun de strategiske leverandører til at omfatte alle leverandører.

Ørsteds forventning er, at alle leverandører dækker 100 procent af deres elforbrug med vedvarende energi ved f.eks. at investere i vedvarende energiaktiver på egne lokationer, at indgå elkøbsaftaler (PPA’er) bundet til vedvarende energiprojekter eller at købe certifikater på vedvarende energi. Ørsted oplyser, at de gerne vejleder sine leverandører i vedvarende energi, så de kan vælge de bedste løsninger.

De strategiske leverandører, der repræsenterer over 60 procent af Ørsteds samlede udgifter til indkøb og de CO2-kategorier, der er mest påvirket, som f.eks. produktionen af vindmøller, fundamenter, kabler, transformerstationer og andre komponenter og ydelser.

Læs også: Ørsted og DSV tester dronelevering på åbent hav

Ifølge Ørsted har indsatsen med denne gruppe allerede ført til store fremskridt i løbet af de første to år. De fleste involverede leverandører har allerede indført 100 procent brug af vedvarende elektricitet eller har forpligtet sig til at nå dertil inden 2025.

”Vi sætter stor pris på den indsats, som alle eksisterende og nye leverandører, der deler vores ambitioner og vil forpligte sig til at anvende 100 % vedvarende energi, leverer. Vi glæder os til at arbejde sammen om at nå dette mål så hurtigt som muligt og til at sætte en ny standard for branchen for vedvarende energi,” siger Mads Nipper, koncernchef og administrerende direktør for Ørsted.

Vigtigt at dele erfaringer
Ørsted har desuden for nylig tilsluttet sig 1,5 °C Supply Chain Leaders-initiativet, som er en platform, hvor virksomheder kan dele deres tilsagn om og erfaringer med at samarbejde med deres forsyningskæder om at begrænse klimaforandringerne. Her har Ørsted sat sig i spidsen for en gruppe for 100 procent vedvarende energi.

I en pressemeddelelse forklarer Ørsted vigtigheden af, at virksomhederne, der skal levere på regeringer i hele verdens planer om hurtigt at opskalere og udbygge vedvarende energi, bør sætte sig for at sikre, at vedvarende energi produceres korrekt fra starten. Det indebærer at branchen ikke kan nøjes med at handle ansvarligt ved at udbygge den vedvarende energis kapacitet, men også ved at stille højere krav til leverandørernes energikilder og på den måde fremskynde en omstilling i hele værdikæden.


- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online