Ændringer i forsyningskæder kan reducere madspild med 270 milliarder dollars

Den private sektor er nødt til at gøre en indsats og vise lederskab omkring deres supply chains, hvis problemerne med madspild skal løses, fastslår rapport fra BCG. Maersk overvåger 270.00 containere med IoT for at forebygge spild pga fejl.

I følge en ny rapport kan man ved at ændre på forsyningskædens infrastruktur reducere madspild med 270 milliarder dollars. Arkivfoto..

10.09.2018

CSR.dk

Når snakken går på madspild, så handler det oftest om at ændre på forbrugernes adfærd, men faktisk er det firmaer i den private sektor, der spiller den mest kritiske rolle i kampen mod madspild. Ændringer af deres beslutninger kan nemlig påvirke forsyningskæden fra top til bund, skriver supplychaindive.

Læs også: Detailhandlere øger bæredygtigheden i forsyningskæden

En ny rapport fra Boston Consulting Group peger således på, at man ved at ændre forsyningskædens infrastruktur og effektivitet kan reducere mængden af madspild med 270 milliarder dollars (godt 1.730 mia. kr.).

I dag står den private sektor i følge samarbejdsorganisationen ReFED for 58 procent af al madspild. I følge FN’s Food and Agriculture Organization og World Resources Institute medvirker det til otte procent af al udledning af drivhusgasser, ligesom det bidrager til den globale underernæring.

Tiltag i den rigtige retning
Selvom rapporten peger på, at de fleste producenter i madindustrien i dag er mere fokuserede på at øge produktionshastigheden frem for at reducere madspild, så kommer den dog samtidig med eksempler på private virksomheder, der har gjort tiltag i den rigtige retning.

Maersk har således udstyret 270.000 containere med loT-teknologi, der følger og registrerer temperaturen, fugtigheden og strømniveauet i hver enkelt container. Det betyder, at defekter fremover ikke vil være en overraskelse ved ankomsten, men at eventuelle fejl forhåbentlig kan opdages og forebygges inden.

Læs også: Asics vil halvere CO2 i forsyningskæden

Alt i alt konkluderer rapporten, at den private sektor er nødt til at gøre en indsats og vise lederskab, hvis problemerne med madspild skal løses.

-JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

13.05.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K